Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin iş doyumları, tükenmişlik ve kaygı düzeylerinin incelenmesi
Research on the intensive care unit nurses' job satifaction, burnout and anxiety levels
  1. Tez No: 334325
  2. Yazar: VOLKAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yoğun Bakım Ünitelerinde Çalışan Hemşirelerin İş doyumları, Tükenmişlik ve Kaygı Düzeylerinin İncelenmesi Amaç. Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin iş doyumlarını, tükenmişlik ve kaygı durumlarını incelenmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot. Tanımlayıcı türde olan araştırma, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Dahili ve Cerrahi Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan 92 hemşireyle, Mayıs 2012- Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Veriler tanıtıcı özellikler soru formu, DSKÖ, MDÖ ve MTÖ ile toplandı ve yüzdelik, Cronbach?s ?, t testi, Anova, Post Hoc olarak LSD testi ve Kruskal Wallis testi ve Post Hoc olarak Dunnet?s T testi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular. Hemşirelerin işyeri ekibinden memnuniyet durumlarına göre DK puanları, hemşirelerin yaşlarına, çalıştıkları bölümlere, çalıştığı birimi seçme durumuna, mesleğini uygularken kendine güvenme durumuna göre DK-SK puanları gruplar arasındaki fark istatistiksel yönden anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Research On The Intensıve Care Unit Nurses' Job Satifaction, Burnout And Anxiety Levels Aim. We arrived to study the Research on working at intensive care unit nurses? job satisfaction, burnout and anxciety cases. Material and Method. This research as a definer of 92 nurses working at intensive care unit of Erzurum Region Education and Research Hospital and Atatürk University Research Hospital, was carried out at May 2012-June 2013. The data were collected by means on introdoctory properties questionnasia form, DSKÖ, MDÖ and MTÖ.They were assesed by percentage, Cronbach?s a-test, Cruscall Wallis and Post Hoc test of Dunnet?s T . Result. DK points of the nurses according to satifaction stuation from working place workers, the points of DK-SK between groups were found statistically significant according to the age of the nurses, depertments they work, the choice of working place and self-confidence while working.