Farelerde oluşturulan deneysel şizofreni modelinde agomelatin'in bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisinin araştırılması
The effects of agomelatine on cognitive functions in an experimental model of schizophrenia in mice
  1. Tez No: 556877
  2. Yazar: HELİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada ki amacımız ketamin ile oluşturduğumuz deneysel şizofreni modelinde agomelatin'in bilişsel fonksiyonlar üzerine etkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda erkek fareler dört gruba (n:8) ayrıldı. Kontrol grubuna salin enjeksiyonu 0,1 ml hacminde 14 gün boyunca intraperitoneal (i.p.) olarak uygulandı. Ketamin (KET) grubuna şizofreni oluşturmak için 14 gün boyunca 30 mg/kg/gün dozunda ketamin i.p uygulandı. Ketamin+Agomelatin (KET+AGO) grubuna ise 14 gün 30 mg/kg dozunda ketamin (i.p.) verilirken, 5-14. günler arası 50 mg/kg/gün dozunda (0,1 ml) agomelatin oral gavaj şeklinde verildi. Agomelatin (AGO) grubuna 50 mg/kg/gün dozunda (0,1 ml) agomelatin oral olarak uygulandı. Çalışmanın 14 ve 15. günlerinde açık alan, zorunlu yüzme ve yabancı obje tanıma testi yapıldı. Beyin doku örneklerinde beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), glutatyon peroksidaz (GPx) ve süperoksit dismutaz (SOD) değerleri analiz edildi. Bulgular: Açık alan testinde; KET grubunun kontrol grubuna göre ortalama hız ve mesafe değerlerinin anlamlı olarak yükseldiği, KET+AGO ve AGO gruplarında ise KET grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak azaldığı belirlenmiştir. Yeni obje tanıma testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Zorunlu yüzme testinde; KET+AGO grubunda hareketsiz olarak geçirilen sürenin KET grubuna göre anlamlı bir artış gösterdiği görülmüştür. BDNF değerlerine bakıldığında KET grubu kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldığı, KET+AGO ve AGO gruplarında ise BDNF düzeyleri KET uygulanan gruba göre anlamlı olarak arttığı gözlenmiştir. Fakat GPx ve SOD değerleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak şizofreni hastaları için tedavide yaşanan gelişmelere rağmen halen önemli bir sorun olan bilişsel ve motor fonksiyonlardaki bozuklukları düzeltmede agomelatin özellikle yan etki profilinin düşük olması sebebiyle tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of agomelatin on cognitive functions in ketamine-induced schizophrenia model were investigated. Material and Method: In our study, male rats were divided into four groups. Saline injection to control group was administered intraperitoneally (i.p.) in 0.1 ml volume for 14 days. The ketamine (KET) group received 30 mg/kg ketamine i.p for 14 days to induce schizophrenia. Ketamine+Agomelatin (KET+AGO) group received ketamine (i.p.) at a dose of 30 mg/kg/day for 14 days. Between the days of 50 mg/kg/day dose agomelatin in the form oral gavage and agomelatin group was administered orally at dose of 50 mg/kg/day. On the 14th and 15th days of the study, open area, compulsory swimming and foreign object recognition test were performed. However, there was no significant difference between the groups in terms of GPx and SOD values. Results: In the open field test; the mean velocity and distance values of the KET group increased significantly compared to the KNT group and decreased significantly in the KET+AGO and AGO groups compared to KET group. New object recognition test results were found to be statistically insignificant. In compulsory swimming test; when the KET group and the KNT group were compared, the time spent immobile increased significantly. When BDNF values were examined, it was observed that KET group decreased significantly compared KNT group and BDNF levels were significantly higher in KET+AGO and AGO groups compared to KET group. However, there was no significant difference between the groups in terms of GPx and SOD values. Conclusion: In conclusion, despite improvements in treatment for schizophrenia patients, agomelatin may be preferred for correcting cognitive and motor dysfunction which is still an important problem because of its low side effect profile.