Solid-state kardiyak gama kamera ile pet/bt'de miyokardiyal perfüzyon görüntülemedeki hareket artefaktlarının karşılaştırılması: Fantom çalışması
The comparison of movements artifacts in myocardial perfusion scanning in solid-state cardiac gamma camera and pet/ct: Phantom study
  1. Tez No: 334329
  2. Yazar: SEMRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARİF KÜRŞAD AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Solid-State Kardiyak Gama Kamera Gle Pet/Bt?de Miyokardiyal Perfüzyon Görüntülemedeki Hareket Artefaktlarının KarGılaGtırılması:Fantom ÇalıGması Amaç. Bu çalışmanın amacı, kardiyak gama kamera ile PET/BT.de miyokardiyal perfüzyon görüntülemedeki aksiyel yöndeki hasta hareketlerinden kaynaklanan artefaktların karşılaştırılması, olası hasta hareketlerinin hangi boyutta defekt oluşturabileceğinin bulunması, bu defektlerin toplam çekim süresinin hangi safhasında meydana gelebileceğini ve hangi sistemde yapılan kalp çalışmalarının daha güvenilir olduğunu araştırmaktır. Materyal ve Metot.Çalışmada Anthropomorphic SPECT kalp fantomu iki ayrı kamera sisteminde hasta hareketini simüle etmek için kullanılmıştır. Kalp fantomu her iki sistemde de tek gün protokolünde rest çalışması başladıktan sonra sırasıyla; çekim süresinin başında, ortasında ve sonunda hareketsiz, 4 mm, 12 mm ve 20 mm.lik hareket oluşturularak 10 kez tekrar edildi. Daha sonra her görüntü tek tek analiz edildikten sonra polar harita sonuçları üzerinden istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular.Kardiyak gama kamera sonuçlarında çekim süresinin başında ve sonunda oluşturulan 4 mm, 12 mm ve 20 mm.lik hareketler ile hareketsiz çalışmalar arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The Comparison of Movements Artifacts in Myocardial Perfusion Scanning In Solid-State Cardiac Gamma Camera and PET/CT:Phantom Study Aim.The aim of this article is to compare the artifacts based on the patient movement while myocardial perfusion scanning with cardiac gamma camera and PET/CT, to determine the size of the defects which patient movement causes, to research at which shooting time phase these defects would occur and in which system the studies are more reliable. Material and Method.Anthropomorphic SPECT cardiac phantom is used to simulate the movement of the patient in two separate camera systems in this study. As soon as one day protocol rest study was started, cardiac phantom was repeated 10 times in both systems respectively; at the beginning, mid and end of shooting time without motion and 4mm, 12mm and 20mm with motion creating. After analyzing each image one by one, polar map was based on the results of statistical analysis. Results.According to cardiac gamma camera results; there was no statistical significant difference between 4mm, 12mm and 20mm of movements generated at the beginning and end of study.