Akciğer kanserli hastalarda serum lipid parametreleri ve vitamin E düzeylerinin saptanması
Investigation of vitamine E and serum lipid parameters levels in lung cancer patients
- Tez No: 79715
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-54 VI - ÖZET Bu çalışmada, akciğer kanserli hasta (n=50) ve sağlıklı kontrol gruplarında (n=50) serum E vitamini, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, VLDL düzeylerinin saptanması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Serum E vitamini düzeyinin saptanması için spektrofotometrik yöntem kullanılmıştır. Serum lipitlerinin analizi ise İLL-900 cihazı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamızda, akciğer kanserli hastalarda serum E vitamini düzeyinin kontrol grubuna göre düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
55- VII - SUMMARY The aim of this study was to measure and compare serum vitamine E, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, VLDL levels between the lung cancer patients (n=50) and control groups (n=50). Spectrophotometric method was used to measure serum E vitamine level. Serum lipids were analysed by using ILL-900 instrument. During this study, it was established that serum E vitamine levels of lung cancer patients were lower than control groups.