Evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu ve cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi
Analysis of sexual dysfunction and quality of life in married women
- Tez No: 334359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Evli Kadınlarda Cinsel Fonksiyon Bozukluğu ve Cinsel Yaşam Kalitesinin İncelenmesiAmaç: Bu araştırma evli kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu ve cinsel yaşam kalitesini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Erzurum Osman Gazi Aile Sağlığı Merkezine bağlı 18-49 yaş grubundaki evli kadınlar, örneklemini ise güç analizi ile belirlenen, basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 213 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren kişisel bilgi formu, Cinsel Fonksiyon Bozukluğu Sorgulama İndeksi ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik oranlar, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.Bulgular: Araştırma kapsamına alınan kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu görülme oranları IFSF puanlarıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre; kadınlardan yüzde 9.86'sının çok düşük, yüzde 21.60'ının düşük, yüzde 25.35'inin orta, yüzde 43.19'unun ise yüksek IFSF puanlarına sahip olduğu saptanmıştır. Kadınların Cinsel yaşam kalitesi toplam puanlarına ilişkin aritmetik ortalama değeri 68.51±21.63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysis of Sexual Dysfunction and Quality of Life in Married WomenAim: This research was done as descriptive in an effort to analyse the sexual dysfunction and quality of life in married women.Material and Method: Population of research consisted of married women in the age group of 18-49 connected to Erzurum Osman Gazi Family Health Center and its sample consisted of 213 women who was determined by strength analysis and selected by simple random sampling method. Personal information form which included women?s identifier characteristics, Sexual Dysfunction Interrogation Index and Sexual Life Quality Woman Form Scale were used in being gathered data. Percentage rates, the t test, one-way variance, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U tests were used in that the data was evaluated.Findings: The incidence of sexual dysfunction in women being included in research were evaluated by IFSF points. According to the acquired data, it has been determined that 9.86 percent of women have very low, 21.60 percent have low, 25.35 percent have medium, and 43.19 percent have very high IFSF points. Arithmetic average value regarding the total points of women?s sexual life quality has been found out as 68,51±21,63.