Tekstil atık sularında enzimatik renk gideriminin deneysel tasarımı ve optimizasyonu
Experimental design and optimization of enzymatic removal for waste water textile color
- Tez No: 334394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sunulan bu çalışmanın amacı ; Peroksidaz enziminin çapraz bağlı enzim agregatları yöntemi kullanılarak taşıyıcısız immobilizasyonunu gerçekleştirmek optimum immobilizasyon koşullarını belirlemektir. Çalışmanın ilk kısmında peroksidaz enziminin çapraz bağlı enzim agregatları hazırlama yöntemi ile taşıyıcısız immobilizasyon işlemi yapılmıştır.Enzim immobilizasyonunu etkileyenen önemli parametrelerden olan başlangıç enzim derişim, çapraz bağlayıcı oranı ve çöktürücü derişimi seçilmiştir. Seçilen bu değişkenlerin alt ve üst sınırları çerçevesinde tam faktöriyel deney tasarım modeline göre yapılarak deney sayısı ve değişkenlerin değerleri belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda önerilen modelin çözümü ve yüzey cevap analizi ile immobilizasyonu etkileyen değişkenlerin optimum değerleri saptanmıştır.Bu amaçla yapılan deneyler ve deneysel tasarım çalışmaların sonunda optimum koşullar; başlangıç enzim derişimi 0.06 mg/ml, çöktürücü tipi BSA ,çöktürücü derişimi 2 mg/ml, çapraz bağlayıcı tipi glutaraldehit, çapraz bağlayıcı derişimi ise % 3 (v/v) olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın devamında endüstriyel boyutta renk gideriminde taşıyıcısız immobilize enzim agregat sisteminin kullanımıyla optimum koşullarda elde edilen agregat yapısı endüstriden temin edilen Reactive blue 160 boyasının belli derişim aralıklarında renk giderimine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the proposed study is that ; it was achieved carrier- free immobilization of peroxidase enzyme by using cross-linked enzyme aggregates and to optimize the immobilization. In the first part of the study , carrier ?free immobilization was done cross linked enzyme aggregates preparation methods.It was chosen the enzyme concentration ,the rate of cross linked and the precipitant concentration as the parametres to affect the immobilization. Experiment number and parameter values were determined by full factorial desing and the parameters were choosen between their upper and lower values. At the end uf experiments ,the factor affect the immobilization was optimized by the solution of the suggested model and response surface analysis.At the end of the work, optimum conditions were 0.06 mg/ml as starting enzyme concentration BSA as precipitant type , BSA precipitation type, precipitation concentration of 2 mg/ml, glutaraldehyde cross-linker type, cross-linker concentration of 3% (h/h) respectively. Continuation of the study, the aggregate system, the use of immobilized enzymes in industrial scale carrier optimum conditions for the removal of color from the aggregate structure of the industry obtained a certain concentration range of Reactive Blue 160 dye color removal were investigated.