Bazı fosfazen türevlerinin 4-izopropilanilin ile reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of reactions of some phosphazene derivatives with 4-isopropylaniline
  1. Tez No: 334434
  2. Yazar: ŞÜKRİYE EFENDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hekzaklorosiklofosfazen (N3P3Cl6) ve gem-disubstitüe siklofosfazen türevlerinin N3P3Cl4X2 (X= Ph, PhS, PhNH) 4-izopropilanilin ile reaksiyonları sonucu 4a7a, 4b7b bileşikleri ve tetrakis-(4-izopropilanilino)siklotrifosfazen 4b bileşiği ile fenolün reaksiyonu sonucu 8 bileşiği elde edilmiştir. Bileşikler kolon kromatografisi yöntemi uygulanarak reaksiyon karışımlarından izole edilmiş ve saflaştırılmıştır. Elde edilen bileşikler (4a7a, 4b7b, 8) elementel analiz, kütle spektrometresi, 1H ve 31P NMR spektroskopi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bileşik 5a ve 6b'nin uygun kristal yapıya sahip olmaları sebebiyle X-ışını kristallografi metodu ile de yapıları aydınlatılmıştır. Elde edilen ve yapıları aydınlatılan bütün bileşiklerin (4a7a, 4b7b, 8) floresans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hexachlorocyclotriphosphazene N3P3Cl6 and gem-disubstituted cyclotriphosphazene derivatives N3P3Cl4X2 (X = Ph, PhS, PhNH) were reacted with 4-isopropylaniline to give compounds (4a7a, 4b7b) and it was obtained compound 8 from the reaction of tetrakis-(4-isopropylanilino)cyclotriphosphazene 4b with phenol. The compounds (4a7a, 4b7b, 8) were separated by column chromatography on silica gel and analysed by elemental analysis, mass spectrometry, and 31P and 1H NMR spectroscopies, and also crystal structures of 5a, 6b have been determined by the X-ray crystallography. The fluorescence properties of all isolated compounds (4a7a, 4b?7b, 8) have been investigated in tetrahydrofuran (thf).