Kuaterniyonik çatıya göre helislerin ve slant helislerin karakterizasyonları
Characterizations of helices and slant helices according to quaternionic frame
  1. Tez No: 334527
  2. Yazar: BEYZA BETÜL PEKACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KOCAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde, Öklid uzayı ve kuaterniyonlar kümesinin bazı temel kavramlarından bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde, helislerin bazı temel tanım ve teoremleri verilmiştir.İkinci bölümde, 3 ? boyutlu ve 4 ? boyutlu Öklid uzaylarında kuaterniyonik slant helis tanımı verilerek bazı karakterizasyonları incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Öklid uzayında kuaterniyonik genel helis tanımı verilerek bazı integral karakterizasyonları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, Öklid uzayında kuaterniyonik slant helis tanımı verilerek bazı integral karakterizasyonları incelenmiştir.Son olarak beşinci bölümde, çalışmanın kısa bir özeti verilmiştir ve sonraki araştırmalar için öneride bulunulmuştur.İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümler bu tezin orijinal kısımlarıdır
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapter.In the first chapter, basic concepts of Euclidean space and set of quaternions are mentioned. Also in this chapter, some basic definitions and theorems of helices are given.In the second chapter, the definition of quaternionic slant helix is given and some characterizations of them are investigated in the 3- dimensional and 4- dimensional Euclidean spaces and .In the thirth chapter, quaternionic general helix is defined and some integral characterizations of them are investigated in the 4- dimensional Euclidean space .In the fourth chapter, the definition of quaternionic slant helix is given and some integral characterizations of them are investigated in the 4- dimensional Euclidean space .Finally, in the fifth parth, a summary of the study is given and suggestions are proposed for investigations in future.The second, thirth and fourth chapters are the original parts of this thesis.