Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)'nda farklı yemleme yoğunluklarının büyüme performansına ve mide hacmine etkisi
The effects of different feeding rates on growth performance and stomach volume in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
- Tez No: 334534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HURİYE ARIMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, başlangıç ağırlığı ortalama 76,16±0,41 g olan gökkuşağı alabalıklarına vücut ağırlıklarının %0,5 (I. grup), %2 (II. grup) ve %6? sı (III. grup) oranında yem verilmiş, farklı yemleme oranlarının büyüme, mide hacmi ve et verim özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme 3x2 faktöriyel düzenleme tam şansa bağlı plana göre yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; Deneme sonunda grupların ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla 128,86±34,21 g, 236,05±89,32 g ve 238,91±86,67 g olarak belirlenmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre I. ile II. grup ve I. ile III.
Özet (Çeviri)
In this study, rainbow trout with a mean weight of 76.16 ± 0.41 g were fed 0.5% (I. group) and 2% (II. group) of the body weight and 6% (III. group), respectively to investigate the effects of different feeding rates on growth and meat composition. The experiment was conducted as a completely randomized design (3x2), with two treatments and four replicate tanks. At the end of the experiment; Final average weights of groups have been established as 128.86±34.21 g, 236.05±89.32 g and 238.91±86.67 g respectively. The difference between the I. and II. group, and also the I. and III.