Si3N4 ve CNT nano partiküllerin yağ katkısı olarak AISI 4140 çeliğinin aşınma özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of Si3N4 and CNT nano particles as oil additives in the wear properties of AISI 4140 steel
- Tez No: 334561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, makine parçalarının dizayn, imal ve kullanımında, temel mühendislik sorunlarından birini teşkil eden sürtünme yağlama alanında, kullanılacak yağlayıcı maddelerin etkinliğini artırma yönünde, olası katkı maddelerinden ikisi üzerine (Si3N4 ve CNT) teorik ve deneysel araştırma ile bu araştırmanın sonuçları ele alınmıştır.Çalışma kapsamında, önce katkısız baz yağ ile deneyler tamamlanarak sonuçlar elde edilmiş ve ardından değişik oranlarda Si3N4 ve CNT nano partiküllerinin baz yağa katılması ile elde edilen süspansiyonların aynı deneylerde ortaya koyduğu sonuçlar gözlenmiştir.Tüm deneylerde kullanılan test parçaları üzerinde meydana gelen aşınmalar taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with a theoretical and experimental research on two additives (Si3N4 and CNT) which possibly increase the efficiency of lubricants in friction-lubricating process that constitutes one of the major engineering problems in the design, production and use of machine parts and looks into the results of this research.In this study, first experiments with pure base oil are made and the results are gathered and then the results of same experiments using suspensions gained by mixing base oil with Si3N4 and CNT nano particulars in different amounts are observed.The wears on the test specimens which are used in experiments are analyzed through electron microscope (SEM) method.