Web 2.0 araçları kullanılarak yapılan öğretimin akademik başarıya, hızlı içerik geliştirme öz-yeterlik inancına ve farkındalığa etkisi: periyodik sistem konusu
The effect of teaching using web 2.0 tools on academic achievement, rapid content development self-effi̇cacy belief and awareness: Peri̇odi̇c system topic
  1. Tez No: 888094
  2. Yazar: ŞULE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, Web 2.0 araçları kullanılarak gerçekleştirilen öğretimin fen bilgisi öğretmen adaylarının akademik başarılarına, hızlı içerik geliştirme öz-yeterlik inançlarına ve farkındalıklarına etkisini incelemek ayrıca öğretmen adaylarının Web 2.0 araçlarına yönelik görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan deneysel desen modeli deney öncesi desenler sınıflamasında olan zayıf deneysel desenlerden tek gruplu ön test- son test modelidir. Çalışma 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programına kayıtlı 2. sınıfında öğrenim gören ve Web 2.0 araçları seçmeli dersini alan 33 kız ve 14 erkek olmak üzere toplam 47 fen bilgisi öğretmen adayı ile yapılmıştır. 8 haftalık bir süreçte tamamlanan çalışmada ilk hafta öğrencilere ilgili ders kapsamında yapılacak araştırma ile ilgili bilgiler verilmiş ve ön testleri doldurmaları istenmiştir. Sonra ki 6 haftada öğrencilere Web 2.0 araçlarının kullanımı ile ilgili eğitimler verilmiştir. Çalışmada kullanılan Web 2.0 araçları; Canva tasarım programında; zihin haritaları, kavram karikatürleri, anlama çözümleme tablosu ve eşleştirme tablosu, Wordwal uygulamasında; eğlenceli oyun tabanlı sorular, Mindmeister uygulamasında; kavram haritaları ve Padlet uygulamasında; dijital panolar olmuştur. Web 2.0 araçlarının öğretilmesinde“periyodik sistem”konusu seçilmiş ve öğretmen adaylarından da her uygulama sonrasında“periyodik sistem”konusuna yönelik öğrendikleri Web 2.0 araçlarını kullanarak kendi tasarımlarını yapmaları istenmiştir. Çalışmada nicel veriler“Akademik Başarı Testi ”,“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Hızlı İçerik Geliştirme Özyeterlik İnancı Belirleme Ölçeği ”ve“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Farkındalık Ölçeği”isimli veri toplama araçları ile uygulamaya yönelik fen bilgisi öğretmen adaylarının görüşleri“Web 2.0 Araçlarının Kullanımına İlişkin Öğrenci Görüş Formu”ile toplanmıştır. Çalışmada kullanılan nicel verilerin analizi, bağımlı ve bağımsız örneklemler için t testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada nitel olarak toplanan verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bulgularında, akademik başarı ön test, son test puanlarında anlamlı farklılaşma görülmüştür. Web 2.0 ile hızlı içerik geliştirme öz yeterlilik inancı ölçeğinin; hazırlık, sunum ve değerlendirme alt boyutları ile ölçek toplamının ön test ve son test puanlarında son test lehine anlamlı farklılaşmalar görülmüştür. Web 2.0 araçları farkındalık ölçeğinin ön test ve son test sonuçlarında; bilme, algılama, duygu alt boyutlarında ve ölçek toplamında son test lehine anlamlı puan artışı görülmüştür. Her üç nicel ölçme aracından elde edilen sonuçlara göre uygulamaların cinsiyet üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulgularında, öğretmen adayları, Web 2.0 araçları ile öğrenmenin kolaylaşacağını ve daha etkili olacağını ifade etmişlerdir. Teknoloji destekli eğitimin önemi günümüzde çok önem kazanmıştır. Bu yenilikçi eğitim uygulamalarının öğretim süreçlerine dahil edilmesi, daha nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of teaching using Web 2.0 tools on pre-service science teachers' academic achievement, their self-efficacy beliefs, and their awareness of rapid content development, and to reveal their views on Web 2.0 tools. The experimental design model used in the study is a one-group pretest-posttest model, which is one of the weak experimental designs in the classification of pre-experimental designs. The study was carried out in the fall semester of the 2023-2024 academic year with a total of 47 pre-service science teachers, 33 girls and 14 boys, who were enrolled in the 2nd grade of Alanya Alaaddin Keykubat University Science Teacher Education program and took the Web 2.0 Tools elective course. In the study, which was completed in an 8-week period, the students were informed about the research to be conducted within the scope of the related course in the first week and were asked to fill in the pre-tests. In the following six weeks, students were given training on the use of Web 2.0 tools. The Web 2.0 tools used in the study were mind maps, concept cartoons, comprehension analysis tables and matching tables in Canva design program, fun game-based questions in Wordwal application, concept maps in Mindmeister application and digital boards in Padlet application. In teaching Web 2.0 tools, the topic of“periodic system”was selected and the pre-service teachers were asked to make their own designs by using the Web 2.0 tools they learned about the topic of“periodic system”after each application. In the study, quantitative data were collected with data collection tools named“Academic Achievement Test”,“Scale for Determining Self-Efficacy Belief in Rapid Content Development for Web 2.0 Tools”and“Awareness Scale for Web 2.0 Tools”and the opinions of pre-service science teachers about the application were collected with“Student Opinion Form on the Use of Web 2.0 Tools”. The quantitative data used in the study were analyzed using a t-test for dependent and independent samples. Content analysis was used to analyze the qualitative data collected in the study. In the quantitative findings of the study, significant differentiation was observed in academic achievement pre-test and post-test scores. There were significant differences in the pre-test and post-test scores of the preparation, presentation and evaluation sub-dimensions of the Web 2.0 rapid content development self-efficacy belief scale and with the total scale in favor of the post-test. In the pre-test and post-test results of the Web 2.0 tools awareness scale, there was a significant increase in the scores of knowing, perceiving, and feeling sub dimensions and the total scale was in favor of the post-test. Based on the results obtained from all three quantitative measurement tools, it was determined that the applications had no effect on gender. In the qualitative findings of the study, pre-service teachers stated that learning would be easier and more effective with Web 2.0 tools. The importance of technology-supported education has become very important today. The inclusion of these innovative educational practices in teaching processes will contribute to the training of more qualified teachers.