Yatay eksenli rüzgar türbin sistemleri için bir benzetim aracı tasarımı
Design of a simulation tool for horizontal axis wind turbine systems
  1. Tez No: 334791
  2. Yazar: SERKAN İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, yatay eksenli rüzgar türbin sistemlerinde kullanılan generatörler ve güç elektroniği devrelerinin bilgisayar ortamında oluşturulan modelleri bir araya getirilerek sanal bir laboratuvar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu laboratuvarda mekanik bileşenler, elektrik makinaları, güç elektroniği, kaynak ve ölçüm, kontrol ve yük adı altında 6 adet kütüphane içerisinde 22 adet model bulunmaktadır. Matlab/Simulink programı yardımıyla oluşturulan modeller birbirlerinden bağımsız olarak çalıştırılabilmektedir. Laboratuvar kullanıcısı, kullanmak istediği Simulink modelini ait olduğu kütüphaneden seçerek boş bir Simulink sayfasına taşıyarak ve gerekli parametreleri girerek modellerin çalışma durumlarını gözlemleyebilmektedir. Gerçekleştirilen çalışma rüzgar türbin sistemlerinin benzetimi ve analizi için kullanılabileceği gibi rüzgar türbin sistemlerinin eğitiminde yardımcı araç olarakta kullanılabilmektedir.Anahtar Kelimeler : Rüzgâr türbinleri, generatör, güç elektroniği, benzetim aracı.
Özet (Çeviri)
In this study, an virtual laboratory which consists of generators and power electronics circuit models used in horizontal axis wind turbine systems has been developed. The labaratory have 6 toolboxes named mechanical components, electric machinery, power electronics, source and measurements, control and load with 22 models. Models have been designed with the help of Matlab/Simulink program and they can be used independently from each other. In order to observe simulation results, user select the required models in the library and move them to new simulink page, then enter the parameter by using parameter dialog boxes. Implemented study can be used not only for simulation and analyzing of wind turbine systems but also as a auxiliary tool for education of wind turbine systems.Key Words : Wind turbines, generator, power electronics, simulation tool.