Ankara ili ve çevresindeki akarsularda bulunan bazı tatlı su balıklarından izole edilen gr( - ) bakterilerin izolasyonu ve antibiyotik dirençliliklerinin incelenmesi
The analysis of isolation and antibiotic resistance of gram ( - ) bacteria isolated from some freshwater fishes inhabited the rivers in Ankara and its environment
  1. Tez No: 334795
  2. Yazar: NEBAHAT AYTUNA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada Ankara (Türkiye) ili çevresindeki Kızılırmak ve Sakarya akarsularından alınan balık (deri, solungaç, bağırsak), su ve sediment örneklerinden Aeromonas ve Pseudomonas cinsi bakterilerin ve Enterobacteriaceae familyasından E. coli, K. pneumoniae, C. freundii, P. vulgaris ve E. agglomerans'ın izolasyon, identifikasyon ve antibiyotik duyarlılık testleri yapılmıştır. İzole edilen toplam 116 gram negatif bakterinin %37,9'u Aeromonas spp., %17,2'si Pseudomonas spp., %15,5'i E. coli, %10,3'ü K.pneumoniae, %7,7'si C. freundii, %6,8'i P. vulgaris ve %4,3'ü E. agglomerans olarak tanımlanmıştır. Disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemiyle elde edilen antibiyotik direnç dağılımları sırasıyla; Aeromonas izolatlarında tikarsiline (%54,4) ve amikasine (22,8) - (%0), P. aeruginosa izolatlarında tetrasikline (%71,4) ? (%57,1) ve tikarsiline (%42,9), diğer Pseudomonas izolatlarında tetrasikline (%69,3) ? (%30,7), E. coli izolatlarında tikarsiline (%83,4) ve gentamisine (%50,1) ? (%11,1), K. pneumoniae izolatlarında tikarsiline (%50), sefotaksime (%41,6) ? (%16,7), siprofloksasine (%91,7) ? (%16,7), amikasine (%25) ? (%8,3), kloramfenikole (%83,4) - (%16,7), tetrasikline (%100) ? (%100), seftazidime (%100) ? (%0) ve imipeneme (%33,3) ? (%0), C. freundii izolatlarında tetrasikline (%44,5) ? (%0) ve seftazidime (%66,7) ? (%11,1), P. vulgaris izolatlarında tikarsiline (%25), amikasine (%50) ? (%12,5), tetrasikline ise (%100) ? (%100), E. agglomerans izolatlarında ise tikarisiline (%20) olarak belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Aeromonas, Pseudomonas, Enterobacteriaceae, izolasyon, identifikasyon, antibiyotik dirençliliği
Özet (Çeviri)
In this study, Aeromonas spp., Pesudomonas spp. and from the family of Enterobacteriaceae, E.coli, K. pneumoniae, C. freundii, P. vulgaris, E. agglomerans were isolated and identified from fish (skin, gill, intestine), water and sediment samples collected from the rivers Kızılırmak and Sakarya around Ankara (Turkey) and tested for sensitivity to antibiotics. The rate of dispersion of total 116 gram (-) islolated bacteria is identified as 37,9%, Aeromonas spp., 17,2% Pseudomonas spp., 15,5% E. coli, 10,3% K.pneumoniae, 7,7% C. freundii, 6,8% P. vulgaris and 4,3% E. agglomerans. The dispersion of antibiotic resistances obtained by disk difusion and microdilution methods are identified respectively, for Aeromonas strains ticarcillin (54,4%) and amikacin (22,8%) ? (0%), for P. aeruginosa strains tetracycline (71,4%) ? (57,1%) and ticarcillin (42,9%), for other Pseudomonas strains tetracycline (69,3%) ? (30,7%), for E. coli strains tikarcillin (83,4%) and gentamicin (50,1%) ? (11,1%), for K. pneumoniae strains tikarcillin (50%), cefotaxime (41,6%) ? (16,7%), ciprofloxacin (91,7%) ? (16,7%), amikacin (25%) ? (8,3%), chloramphenicol (83,4%) - (16,7%), tetracycline (100%) ? (100%), ceftazidime (100%) ? (0%) ve imipenem (33,3%) ? (0%), for C. freundii strains tetracycline (44,5%) ? (0%) ve ceftazidime (66,7%) ? (11,1%), for P. vulgaris strains tikarcillin (25%), amikacin (50%) ? (12,5%) and tetracycline (100%) ? (100%), for E. agglomerans strains tikaricillin (20%).Key Words : Aeromonas, Pseudomonas, Enterobacteriaceae, izolation, identification, antibiotic resistance