A spectrofluorimetric method based on 2-[(1-ethyl-6-methyl-4-oxo-1,4-dihydroquinoline-3-yl)carbonyl]-n-phenylhydrazine from carboxamide compound to determine iron (III)
2- [(1- etil- 6- metil- 4- okso- 1, 4- dihidrokinolin-3-il) karbonil]- n- fenilhidrazin karboksamid bileşiği ile demir (III) için yeni bir spektroflorimetrik metot
- Tez No: 580065
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, karboksamid bileşiği 2-[(1-Etil-6-metil-4-okso-1,4-dihidrokinolin-3-il) karbonil]-N-fenilhidrazin, Fe3+ iyonunun spektroflorimetrik tayininde seçimli ligand olarak kullanılmıştır. Ligandın 320 nm' de uyarıldığında 360 nm' de maksimum emisyon verdiği belirlenmiştir. Ligandın metanol:su (1:1) ortamında çeşitli katyonlarla etkileşimi spektroflorimetrik metotla incelenmiştir. Yapılan spektroflorimetrik titrasyonlarla ligandın floresans şiddetinde artan Fe3+ iyonu konsantrasyonu ile 0,1- 0,7 mg/L aralığında düzenli azalma gösterdiği tespit edilmiştir. Bu gözleme dayanarak önerilen ligand Fe3+ iyonunun tayininde kullanılmıştır. Yöntemin gözlenebilme sınırı 0,03 mg/L ve tayin sınırı 0,10 mg/L olarak hesaplanmıştır. Metodun doğruluğu musluk suyu ve toprak-kum sertifikalı referans materyalinin (CRM-SA-C Sandy Soil C) analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A simple spectrofluorimetric method was developed using a carboxamide compound 2-[(1-Ethyl-6-methyl-4-oxo-1,4-dihydroquinoline-3-yl)carbonyl]-N-phenylhydrazine determine iron (III) ion. The method was validated by analyzing company's water and certified reference material (CRM-SA-C Sandy Soil C). Nitric acid and hydrogen fluoride and only nitric acid were used for digestion of the certified reference material, respectively, in a closed microwave system. Measurements were carried out using a modified standard addition method. Detection and quantification limits were 0,05 and 0,1 mg/L. The method is simple, time-saving, cost-effective and suitable for determination of iron content of soil and water.