Baharatlarda kullanılan yasaklı boya Sudan I'in tayini için basit bir spektroflorimetrik metot
A simple spectrofluorimetric method for determination of the banned Sudan dye I in spices
  1. Tez No: 461872
  2. Yazar: OSMAN CAN ÇAĞILCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada baharatlarda kullanılan yasaklı Sudan I boyasının tayini için bir spektroflorimetrik metot geliştirilmiştir. Geliştirilen metotta modifiye bir standart ekleme yöntemi kullanılarak kırmızı pul biber, sumak ve kimyon numunelerinde Sudan I tayini yapılmıştır. Çalışmada kullanılan gıda numuneleri yerel marketlerden temin edilmiştir. Önerilen metotta çözücü olarak toksik olmayan etanol kullanılmıştır. Numunelere değişen miktarlarda Sudan I boyası spayk edilmiş ve etanolle ekstrakte edilerek analize hazırlanmıştır. Geliştirilen metodun doğrusal aralığı, doğruluğu, gözlenebilme sınırı (LOD), tayin sınırı (LOQ) ve kesinliği belirlenerek metot valide edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a spectrofluorimetric method was developed for the identification of the banned Sudan I dye in spices.Sudan I was applied to red pepper, sumac and cumin samples using a modified standard addition method in the developed method.Food samples used in the study were obtained from local markets.Non-toxic ethanol was used as solvent in the proposed method.The samples were spiked with varying amounts of Sudan I and analyzed by ethanol extraction.The method has been validated by determining the linear range, accuracy, detection limit (LOD), detection limit (LOQ) and accuracy of the developed method.