Mühendislik yapılarında zemin etüt raporlarının karakteristiklerinin belirlenmesi
Determining characteristics of ground survey reports on engineering structures
- Tez No: 334892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI ÜLKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Son yirmi yıl içinde Türkiye'de meydana gelen bina hasarlarını ve bina yıkımlarını önlemek amacı ile bu tez çalışmasında, mühendislik yapılarının zemin etüt raporları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı 847 (2005/33) sayılı genelge ile zemin ve temel etüdü genel formatına uygun olarak, bina yapımları sırasında inşaat mühendislerinin yararlanacağı parametreler verilmiş olup, Samsun ili Atakum ilçesinde inşa edilecek olan dört farklı yerdeki zemin etüt raporlarından örnekler verilmiştir. Ayrıca bu dört farklı yerdeki, değişik birimlerde hangi özelliklerin inceleneceği ve hangi deneylerin yapılabileceği tartışılmıştır. Samsun ili Atakum ilçesindeki dört farklı yerde açılan sondajlardan alınan numuneler üzerinde, laboratuvarda yapılan deneyler sonucunda zeminlerin hem fiziksel hem de mekanik özellikleri, kayaların mekanik özellikleri bulunmuştur. Buna göre dört farklı yerdeki yapıların taşıma gücü hesabına, konsolidasyon oturma hesabına, sıvılaşma analizine, zemin gurubu ve yerel zemin sınıfına, spektrum karakteristik periyotlarına ve etkin yer ivmesine ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler; Zemin etüdü, taşıma gücü hesabı, konsolidasyon oturma hesabı, sıvılaşma analizi, zemin grubu ve yerel zemin sınıfı.
Özet (Çeviri)
In the last twenty years in Turkey, it takes place in order to prevent damage and demolitions to the building in this thesis, engineering structures, ground survey reports published by the Ministry of Environment and Urban Planning 847 (2005/33) and the ground and the basic survey of Circular No. accordance with the general format as civil engineers benefit from the productions of the building are given parameters, which will be built in the district of the province of Samsun Atakum ground in ground survey reports of four different locations are given as examples. In addition, in this four different locations, it is discussed what tests can be, what features can be examined in different units. Atakum district of the province of Samsun on the samples taken from four different locations in the drop-down boreholes, as result of laboratory experiments it was found both physical and mechanical properties of grounds and the mechanical properties of the rocks. According to this account from four different local structures, bearing capacity, consolidation, living expense, liquefaction analysis, ground group and the local ground type, ground acceleration spectrum characteristic periods and effective ground acceleration has been reached.Key Words; Ground survey, bearing capacity calculation, consolidation settlement calculation, liquefaction analysis, ground group and the local ground class.