Sakallı Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. barbata) odunundan farklı üretim koşullarında üretilen yongalevhaların teknolojik özellikleri
Production of different conditions on the technological properties of particleboard manufactured from alder (Alnus glutinosa subsp. barbata)
- Tez No: 335029
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında; örnek ağaçların alındığı alan, yonga kurutma sıcaklığı ve pres şartlarında farklılıklar uygulanarak sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. barbata) odunundan üretilen yongalevhaların bazı teknolojik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla; Karadeniz Teknik Üniversitesi Kampüs ve Trabzon Çamobada?dan alınan odunlardan elde edilen yongalarda kurutma sıcaklığı 120, 150 ve 170?C, pres sıcaklığı 150 ve 200?C ve pres süresi 5 ve 7dk uygulanmıştır. Örnekler; rutubet miktarı (TS EN 322), yoğunluk (TS EN 323/1), su alma ve kalınlık artımı, (ASTM D1037, TS EN 317), eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü ( TS EN 310), yüzeye dik çekme direnci (TS EN 319) ve vida tutma gücü (TS EN 320) testlerine tabi tutulmuştur. Örnek alanı yükseltisinin artması ile yoğunluk değerleri azalırken, pres sıcaklık ve süresinin artması ile artırmıştır. Örnek alanı yükseltisi, yonga kurutma sıcaklığı, pres sıcaklıkve süresinin artması ile su alma ve kalınlık artışında iyileşme olmuştur. Pres sıcaklık ve süresinin artması ve yonga kurutma sıcaklığının azalmasıyla levhaların eğilme, eğilmede elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme dirençleri artmıştır. Yükseltisinin artması ile eğilme ve yüzeye dik çekme direnç değerleri azalmıştır. Pres süresinin artması ile levhaların vida tutma değerleri artmıştır. Üretim şartlarının değiştirilerek çalışmaların sürdürülmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, area of the sample trees, chip drying temperature and press condition variations of some technological properties of particleboard produced from Alder (Alnus glutinosa subsp.barbata) was investigated. Therefore, the chips produced from wood taken KTÜ campus and Çamoba. Drying tempreture of 120, 150 and 170°C, press tempreture of 150 and 200°C, press time of 5 and 7 munites was applied, respectively. Samples were subjected to moisture content (TS EN 322), density (TS EN 323/1), water absorption and thickness swelling (ASTM D1037, TS EN 317), modulus of rupture and modulus of elasticity (TS EN 310), internal bond strength (TS EN 319) and screw wıthdrawal resıstance (TS EN 320) tests. . While increase of the altitude sample area density was decreased, Increasing of pres temperature and press time was increased. With increase of the, chip drying temperature, pres temperature and time has a possitive effect on the absorption and thickness swelling. With increase of press temperature and time plates and decreasing of altitude sample are have a possitive effect on the modulus of rupture, modulus of elasticity and internal bond strength . The increase of altitude sample area weaken effect on modulus of rupture and internal bond strength and increasing of press time. Increased press time strengthen effect on wıthdrawal resıstance. It is suggested that the continuation of work by changing production conditions.