Örgüt çalışanlarının kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hiyerarşik yapısı yüksek bir kurumda uygulama
Examine the relationship between personality traits and organizational commitment of employees: An empirical study in the high hierarchical organizational
  1. Tez No: 335186
  2. Yazar: ENGİN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; hiyerarşik yapısı yüksek, çalışma hayatı ve kültürü özel sektörden faklı bir kamu kurumunda çalışan işgörenlerin kompleks bir yapı olan, bireyleri birbirinden ayıran eşsizlik arz eden kişilikleri ile başarılı bir örgüt olmanın fonksiyonu olarak değerlendirilebilecek, işgörenlerin örgüte bağlanmalarının şiddetini/derecesini ifade eden örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda; Balıkesir ili kamu sektöründe faaliyet gösteren bir kurumun çalışanına anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ankette kişilik özellikleri ile ilgili soruların hazırlanmasında Demir (2012:194), örgütsel bağlılık ile ilgili soruların hazırlanmasında Dilek (2005:171)?in çalışmalarından yararlanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya katılanların kişilik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları arasında ilişkinin belirlenmesinde regresyon analizinden, çalışanların demografik özellikleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki farklılıkların ortaya konulması amacıyla Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; işgörenlerin dışadönüklük, yumuşak başlılık, sorumluluk ve deneyime açıklık gibi kişilik özelliklerinin duygusal bağlılığı olumlu yönde etkilediği; duygusal denge kişilik özelliğinin devam bağlılığını olumlu yönde etkilediği; dışadönüklük, sorumluluk ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin normatif bağlılığı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the relationship between employee?s personality that is complex structure, unique and seperates individuals and organizational commitment that is evaluated as a function of being a successful organization, the employees form attachments organization severity/degree carried out to demonstrate in the high hierarchical public institution in which working life and culture is different than the private sector. From this purpose; the research was applied on the public institution employees that active in the public institution in Balıkesir. In preparation for the survey it has been get assistance from Demir (2012:194) and Dilek (2005:171)'s researches for prepearing questions about organizational commitment and personality. The data were analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0. in order to determine the relationship between personality traits and organizational commitment of the participants it is benefited from the regression analysis beside this demographic characteristics and organizational commitment of employees difference is revealed by the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U analysis. Results indicated that extraversion, agreeableness, conscientiousness and openness to experience were significantly related to affective commitment, neuroticism was significantly related to continuance commitment and also extraversion, conscientiousness and openness to experience were all significantly related to normative commitment.