360° performans değerlendirme sistemi ve bir uygulama örneği: İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
360° performance evaluation system and an application example: Social Security Directorate of Istanbul
  1. Tez No: 335211
  2. Yazar: FAHRİ MAHİR DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gün geçtikçe gelişen ve değişen örgüt ve iş yapılarında, insan kaynaklarının etkili kullanımı geçmişten bugüne çözüm aranan bir sorun olmuştur. Teknolojinin ve rekabetin hızla artmasıyla insan kaynağı daha önemli bir hale gelmiştir. Örgütlerin sahip oldukları insan kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmesi için, onlar hakkında kapsamlı ve doğru bilgileri elde etmesi gerekmektedir. Örgütler ellerindeki mevcut insan kaynağını daha iyi tanımalı, eksik yanlarını tespit edebilmeli ve bunları gidermenin yollarını bulmalıdırlar. Bu amaçla son yıllarda çok kaynaklı değerlendirme sistemleri kullanılmaktadır. 360° performans değerlendirme sistemi çok kaynaklı değerlendirme sistemleri içerisinde en popüler olanıdır.Bu çalışmada bir kamu kuruluşu olan İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde kullanılan 360° performans değerlendirme sistemi ve yazılımı incelenmiştir. Yaklaşık 3750 kişiden oluşan personelin tamamının değerlendirme sistemine kaydedilmiştir. Uygulamanın nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde incelenmiş, başarılı ve eksik yönleri tespit edilmeye çalışılmış, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective use of human resources at continuously growing and changing organizational and business structures, has been a problem which is sought-after a solution from the past till today. Human resources have become much more important by the usage of technology and the rapid increase in competition. Organizations required obtaining comprehensive and accurate information in order to use their human resources in an efficient manner. Organizations should better recognize the human resources available, should be able to identify the missing features and should find ways to resolve them. For this purpose, multi-source assessment systems have been used in recent years. ?360° performance evaluation system? is the most popular one among multi-source evaluation systems.In this study, 360° performance evaluation system and its software is being analysed which has been used Istanbul Provincial Directorate of Social Security Institution which is a public organization. The personnel, approximately consists of 3750 people, were all recorded. In our study it is being examined how the implementation was being done, shortcomings of the systems has been tried to identify and recommendations are being made.