Virial serilerinin yakınsaklık özellikleri
Properties of convergency of virial series
- Tez No: 335296
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET ATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada istatistik mekanik sistemlerin termodinamik özelliklerini belirlemekte anahtar rol oynayan bölüşüm fonksiyonunun hesaplanmasında kullanılan Mayer serileri ve bunların yakınsaklık özellikleri ele alınmıştır. Bu amaçla önce öbek (cluster) açılımları ve çizge kuramı sunulmuş ve Mayer serileri ile virial serileri arasındaki ilişki tartışılmıştır. Daha sonra Mayer ve virial serilerinin yakınsaklık yarıçapı ikinci virial katsayısına bağlı bir ifade şeklinde verilmiştir. Son olarak parçacıklar arası etkileşmeler için çeşitli model potansiyeller göz önüne alınarak bu model potansiyeller için virial serisinin katsayıları hesaplanmıştır. Bu virial katsayıları kullanılarak elde edilen yakınsaklık bölgesi sınırının p-1/T ve ?-1/T düzlemlerindeki karşılıkları grafik olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study Mayer series which plays a key role in determination of the thermodynamic properties of statistical mechanical systems and their convergence properties are considered. For this purpose first the cluster expansion and graph theory are presented then the relation between Mayer and virial series was discussed. This is followed by the derivation of an expression for the convergence radius of the Mayer series in terms of the second virial virial coefficient. Finally, coefficients of the virial series are calculated by considering different model potentials for the interactions between the particles. The curves corresponding to the convergence radii obtained by these virial coefficients are presented in p-1/T and ?-1/T planes graphically