Tapu sicilinde miras paylaşım problemleri
Heritage sharing problems in land registry
- Tez No: 335317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Devleti oluşturan iki önemli unsurlardan birisi toprak, diğeri insandır. Devlet ise; Ülke adı verilen belirli bir toprak üzerinde yaşayan insan topluluklarının bir egemenlik anlayışı ve hukuku içinde bir siyasi iktidar altında örgütlenmesidir. Bu tez kapsamında, devleti oluşturan iki önemli unsur olan, toprak ve insan arasındaki ilişki, tapu sicilinde miras paylaşım problemleri açısından incelenmiştir. Türkiye de taşınmazlarla ilgili en önemli problemlerden biri miras paylaşımıdır. Miras paylaşımında Türk medeni kanunu, imar kanunu, toprak koruma, arazi toplulaştırma kanunu ve tüzüğü etkili olmaktadır. Bu mevzuat çerçevesinde, araştırmalarımızda, tapu sicilinde miras paylaşım problemleri incelenip, çözüm getirilmeye çalışırken, uygulama alanı olarak; Konya ili - Selçuklu ilçesi ve Mersin ilinin Tarsus İlçesine bağlı Yanıkkışla, Kızılçukur köyleri seçilmiştir. Uygulama alanı olarak seçtiğimiz bölgelerde yaşayan aileler örnek alınarak, bu ailelerin mirasa konu olan parselleri incelenmiş ve bazı parsellerde sayısallaştırma yapılmıştır. Bu parsellerin yüz ölçüm kontrolleri yapılarak, mevcut ifraz şartlarının uygulanıp uygulanmayacağı araştırılmıştır. Ayrıca miras paylaşımından dolayı artık parsellerin durumu ele alınmıştır. Çalışma yaptığımız bölgelerde, miras paylaşımı ile ilgili anket çalışması yapılmış, kırgınlıkların ve küskünlüklerin olduğu aileler ile görüşülmüştür. Miras paylaşımından dolayı mahkemelerin uzaması, devletin vergi kaybından dolayı zarara uğratılması ve sosyal ve kültürel açıdan ailelerin nasıl bölündüğü gözlenmiştir. Tez çalışmasında, tapu sicilinde miras paylaşım problemleri incelenerek araştırılmıştır. Yapılan çalışmaların değerlendirilmesi yapılıp, sonuçları tespit edilerek, çözüm önerilerine ağırlık verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Two key elements that consist the State are the land and the people. The State is the organization of people living on a certain land under the political power with a law having the sense of sovereignty. In this thesis, the relationship between the land and people that are the two important elements make up the state is examined in terms of inheritance problems in land registry. One of the most important problem about real estate in Turkey is sharing the inheritance. Turkish civil law, zoning law, soil conservation, land consolidation law and regulation is effective in heritage sharing. In this thesis these laws, regulations, and statutes are examined. In the frame of this legislation, land registry problems on inheritance are examined and the province of Konya - Selçuk district, of the villages of Yanıkkışla and Kızılçukur in Tarsus district the province of Mersin are selected as an application place to solve the problems. The families living on the application area are choosen and their plots which are subject to the heritage problem is examined and digitized. The surface area of these parcels are measured an controlled whether they are suitable for the current allotment conditions. In addition, leftover parcels after the heritage sharing are dealt with. A survey is made about the division of inheritance in the study areas and, resentments are observed between the inheritors. Long trial duration, tax loss of the state and seperation of the families in socio-cultural aspect due to the inheritance sharing are observed. In this thesis, the problems of heritage sharing in land registry was investigated. The evaluation of the work is done and the results are determined and possible solutions are proposed.