Bazı kinoksalin türevlerinin sentezi
The synthesis of some quinoxaline derivatives
- Tez No: 335326
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada yeni kinoksalin türevlerinin sentezi tanımlanmıştı. İlk olarak, izonitrosoasetofenon, izonitroso-1-asetilnaftalin ve izonitroso-4-asetilbifenil bileşikleri, izopentil nitrit ile sırasıyla asetofenon, 1-asetilnaftalin ve 4-asetilbifenil bileşiklerinin reaksiyonundan elde edilmiştir. Daha sonra o-fenilendiamin türevleri ile elde edilen bu keto oksim bileşiklerinin kondensasyon reaksiyonlarından farklı kinoksalin türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen kinoksalin türevlerinin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study describes the synthesis of novel quinoxaline derivatives. Firstly, isonitrosoacetophenone, isonitroso-1-acetylnaphthalene and isonitroso-4-acetylbiphenyl were synthesized from the reaction of isopentylnitrite with acetophenone, 1-acetylnaphthalene and 4-acetylbiphenyl respectively. Then, derivatives of quinoxaline were prepared from the condensation reaction of keto oximes with derivatives of o-phenylenediamine. Structures of the obtained products were confirmed by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques.