Çok tabakalı CdSe/ZnS yarıiletken kuantum nokta nanokristallerinde ekzitonlar
Excitons in multilayered CdSe/ZnS semiconductor qunatum dot nanocrystals
- Tez No: 335327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, çok tabakalı bir kuantum nokta içerisindeki, tekli, ikili, negatif ve pozitif yüklü ekzitonların elektronik ve optik özellikleri tabaka kalınlıklarına bağlı olarak sistematik bir biçimde incelenmiştir. Bunun için, Schrödinger - Poisson denklemleri öz-uyumlu bir şekilde etkin kütle yaklaşımında tümüyle sayısal olarak çözülmüştür. İkili ekziton ve yüklü ekziton yapıların hesaplamalarında, aynı tür parçacıklar arasındaki kuantum mekaniksel çok parçacık etkileşmeleri yerel yoğunluk yaklaşımı altında (LDA) hesaba katılmıştır. Bu sistemlere ait toplam enerjiler, bağlanma ve geçiş enerjileri, örtüşme integrallari, osilatör şiddetleri ve yaşam süreleri gibi elektronik ve optik özellikleri tabaka kalınlıklarının fonksiyonu olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tabaka kalınlıklarına bağlı olarak ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş ve olası fiziksel nedenleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronic and optical properties of single exciton, biexction and trions have been investigated systematically depending on layer thicknesses. For this purpose, the Schrödinger and Poisson equations have been solved self-consistently and full numerically in the frame of the effective mass approximation. The quantum mechanical many-body interactions between in the same kinds of particles have been taken into account in local density approximation (LDA). The electronic and optical properties, such as, total energies, binding energies and transition energies, overlap integrals, oscillator strengths and lifetimes have been determined as a function of layer thicknesses. The results have been analyzed in a detail depending on layer thicknesses and probable physical reasons have been discussed.