Çeşitli gıdalardan izole edilmiş farklı laktik asit bakterilerinin bakteriyosin üretme yeteneklerinin ve bakteriyosin kısmi karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of bacteriocin producing ability of different lactic acid bacteria sp. that isolated from some foods and bacteriocin partial characteristics
- Tez No: 335350
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmada hardaliye turşusu ve Sürk peynirinden izole edilmiş 72 adet laktik asit bakterisinin indikatör patojen bakteriler üzerine bakteriyosin benzeri aktiviteleri belirlenmiştir. Metot olarak çeşitli antibakteriyal etki belirleme metotları arasından Agar-Sandviç Yöntemi seçilmiştir. Bu metot uyarınca her deneme 3?er tekrarlı olarak gerçekleştirilmiş ve bu bakteriyosin benzeri aktivite için optimum besiyeri başlangıç pH?sı ve inkübasyon sıcaklığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında çeşitli enzimlerin bu bakterilerin oluşturduğu bakteriyosin benzeri aktivite üzerine etkisi de gözlenmiştir. Sonuç olarak en ideal inkübasyon sıcaklığı olarak 35°C, en ideal besiyeri başlangıç pH?sı olarak 4,5 bulunmuştur. Yine bazı bakteri izolatlarının oluşturduğu aktivitenin kısmen proteolitik enzimlerden etkilendiği bazılarının ise hiç etkilenmediği görülmüştür. Fakat hiçbir izolatın aktivitesi proteolitik enzim muamelesi sonrası tamamen kaybolmamıştır. Bakteriyosin benzeri aktiviteye en duyarlı bakterinin S.aureus olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study bacteriocin-like activity of 72 lactic acid bacterias isolated from hardaliye pickle and Sürk cheese against to indicator pathogen bacterias were determined. Agar-Sandwich method was chose as a method from another antibacterial determination methods. Each experimentation was achieved three times in accordance with this method and optimum agar initial pH and incubation temperature were determined. Otherwise effect of different enzymes on bacteriocin-like antibacterial activity of these bacterias. Consequently 4,5 pH and 35°C were found optimum as initial agar pH and incubation temperature respectively. Some isolates were affected by proteolitic enzymes and the other some of isolates were not influenced by enzyme treatments. None of isolates lose activity completely by proteolitik enzyme treatment. S. aureus was the most sensitive against bacteriocin-like antibacterial activity.