Analysis of Turkish art music; identification of makam signatures
Türk sanat müziğindeki makam yapılarının analizi
- Tez No: 335469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Müzik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Music
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Geleneksel Türk Sanat Müziği makam yapısının eserlerde ne denli ifade edildiği ve şuana kadar kişisel kananetlerle, kişisel gözlemlerle yorumlanan makam kavramı Bilgisayar teknolojisi kullanılarak, bilimsel verilere dayalı daha somut veriler elde etmek üzere yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türk Sanat Müziği repertuarından seçilen Muhayyer kürdi, Acem kürdi ve Kürdi makamlarına ait 120 eser Bilgisayar ortamında istatiksel olarak makamsal yönden analiz edilidi ve elde edilen veriler Geleneksel Türk Sanat Müziği makam yapısıyla karşılaştırıldı. Ayrıca, bilgisayar yazılımı ile bir eserin hangi makama ait oldugu belirlenmeye çalışıldı. Notaların kullanım sıklığı, kullanım süresi, etkinlik dereceleri hesaplandı ve eserlerdeki dizilerin seyir analizi yapıldı. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin Geleneksel Türk Sanat Müziği makam yapısıyla büyük ölçüde parelellik gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bilgisayar yazılımı ile eserin hangi makama ait olduğu büyük ölçüde belirlenebilmistir. Fakat, elde edilen veriler doğrultusunda seyir kavramının matematiksel verilerle ifade edilemiyeceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to gather more scientific-based concrete data by using computer technology and to figure out what extent the makam structure of Traditional Turkish Art Music interpreted in the compositions. For this reason, 120 compositions from Muhayyer kürdi, Acem kürdi and Kürdi makams from Traditional Turkish Art Music were analyzed by computer program in terms of makam and gained data were compared with the makam structure of Traditional Turkish Art Music. Also, makam of the composition is being tried to determine with the help of computer software. Musical note?s frequency of usage, usage duration and effectiveness level were calculated and progression analysis of the scales in the compositions were done. It was seen that data gained by research show parallelism to a large extent with the makam structure of the Traditional Turkish Art music. In addition, thanks to computer software the makam of the composition can be determined but it is seen that the definition of the progression cannot be expressed by mathematical data with the gained data.