Application-based scheduling for indoor femtocell networks
Femto hücre ağları için uygulama bazlı çizelgeleyici
  1. Tez No: 335570
  2. Yazar: DEVİN MUNGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. OĞUZ SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez raporu, bina içi femto hücre ağları için uygulama bazlı ve servis kalitesini gözeten bir paket çizelgeleyici geliştirmek ile ilgilidir. Bu amaçla, bütün uygulamaların o anki zaman diliminde ulaştıkları servis kalitesini hesaba katan bir paket çizelgeleyici önerilmiştir. Önerilen çizelgeleyice, kablosuz sistem özkaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak ile birlikte bu özkaynakları hem uygulama hem de kullanıcı bazında adil bir şekilde paylaştırmayı hedeflemiştir. Hali hazırda bulunan çizelgeleyicilerin aksine, önerilen yöntem sadece kullanıcılar arasında değil, ayrıca kullanıcıların aktif olan bütün uygulamaları arasında ayrıştırma yapıyor ve de uygulamaların tümünün servis kalitesini eniyileyecek şekilde veri gönderimini gerçeklemeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with designing a QoS-enabled, application-based schedulerfor indoor femtocell networks. For this purpose, a novel scheduler is proposed whichtakes into account the quality of service (QoS) requirements of each active applicationas well as whether their sustainability is at risk at a given time. The scheduler aimsto maintain an efficient use of the wireless radio resources and strives to achieve auser and application specific notion of fairness of service reception. Unlike current so-lutions, the scheduler differentiates between not only different users but also betweenapplications of each user, and schedules data transmission amongst these applicationsso that QoS requirements for all applications are satisfied.