Prediction and characterisation of intensity noise of ultrafast fiber amplifiers and low noise vibrometer for biological applications
Ultrahızlı fiber yükselteçlerin karakterizasyonu ve şiddet gürültülerinin öngörümü ve düşük gürültülü titreşim ölçer
  1. Tez No: 335651
  2. Yazar: KUTAN GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖMER İLDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, ultrahızlı fiber yükselteçlerin şiddet dalgalanmalarının deneysel karakterizasyonu ve teorik öngörümünü sunuyoruz. Yb içeren fiber yükseltecin gürültüsünü, tohum (seed), pompa (pump) ve kendiliğinden oluşan ışımanın (ASE) gürültülerini de katkı alan, isabetli tahminde bulunabilen teorik bir model formule ediyoruz. Tohum ve pompa modülasyonlarının, yükseltilme sırasında sinyale transferlerini derinlemesine inceliyoruz. Modelimiz şiddet gürültü performansı açısından, fiber yükselteçlerin dizayn ve optimizasyonuna olanak veriyor. Kenar pompalamalı yükselteçlerde kullanılan çok modlu pompa sinyallerinin gürültülerinin pasif olarak düşürülmesi için düşük güçte çok sayıda pompa diyodunun kullanımının yüksek güçte az sayıda diyot kullanılmasına göre performans etkilerini değerlendiriyoruz. Şiddet gürültüsü konusunda edindiğimiz tecrübelerden yararlanarak, 5 nm genlikteki titreşimleri algılayabilen düşük gürültülü bir girişimci (interferometer) değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
We report on the experimental characterisation and theoretical prediction of intensity fluctuations for ultrafast fibre amplifiers. We formulate a theoretical model with which the intensity noise of a Yb-doped fiber amplifier can be predicted with high accuracy, taking into account seed and pump noise, as well as generation of amplified spontaneous emission. Transfer of pump and seed signal modulations to the amplified output during fibre amplification is investigated thoroughly. Our model enables design and optimisation of fiber amplifiers with regards to their intensity noise performance. As a route to passively decreasing the noise imparted by multi-mode diodes in cladding-pumped amplifiers, we evaluate the impact of using multiple, low-power pump diodes versus a single, high-power diode in terms of the noise performance. We use this gathered intuition on intensity noise to build a low noise fibre interferometer that is able to detect sub-5 nm vibrations for biological experiments.