Zr-esaslı kütlesel metalik camın üretimi ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Production and investigation of magnetic properties of zirkonium based metallic glass
  1. Tez No: 335755
  2. Yazar: AZMİ TİMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kalın metalik cam alaşımları geleneksel alaşımlara göre üstün özelliklere sahiptirler. Bu özellikler alaşımın cinsine göre değişmekle birlikte yüksek dayanım, yüksek sertlik, yüksek kırılma tokluğu, yüksek elastik enerji, yumuşak ve sert manyetizma özelikleri, yüksek korozyon ve aşınma dayanımı olarak sıralanabilir. Bu çalışmada bu gelişmiş malzemelerin en yakın zamanda bulunmuş olan Zr esaslı alaşımlarından Zr52,5Al10Ni14,6Ti5Cu17,9 alaşımı kütlesel ve atomik oranlarda laboratuarda üretilmesi deneyi yapılmış, üretim parametrelerinin etkileri ile üretim sorunları açıklanmıştır. Üretim bir ark ergitme cihazında, su soğutmalı bakır kalıp kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üretilen numuneler düğme formundadır ve ortalama 8,50 mm kalınlığındadır. Üretim sırasında koruyucu Argon gazı kullanılmıştır. Gerçekleştirilen üretim deneyleri sonucunda elde edilen numuneler ve hazır tedarik edilen metalik camlar üzerinde manyetik ölçümler yapılmıştır. Manyetik özelliklerin incelenmesinde titreşimli numune manyetometresi kullanılmıştır. Bu ölçümler sonucunda malzemelerin manyetik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Superior properties of metallic glasses make them useful for many areas. These properties can change from an alloy to another but generally metallic glass alloys are important for their high strenght, high hardness, high fracture toughness, high elastic energy, soft of hard magnetic behavior, high corrosion and wear resistance. Metallic glasses are used in many various production industries and other area. In this work one of the latest metallic glass alloys, Zr52,5Al10Ni14,6Ti5Cu17,9 (in w% and at%) is produced in an arc melter using an water cooled copper mold. The objective of the experiments is to acquire a button shape sample with mass of approximately 8,5 mm thickness. Argon is used during the experiments to prevent corrosion. At the end of the production experiments, the magnetic properties of the samples that are produced and supplied metallic glass alloys are studied. Magnetic measurements are done by a vibrating sample magnetometer.