Zr-esaslı kütlesel metalik camın döküm sonrası kalıntı gerilme analizi ve üretim sorunları
Residual stress analysis of Zr-based metallic glass manufactured by suction casting and manufacturing problems
  1. Tez No: 352295
  2. Yazar: BURCU HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada Zr52.5Ti5Cu17.9Ni14.6Al10 alaşımında kütlesel metalik cam üretimi yapılmaya çalışılmış ve üretim esnasında karşılaşılan zorluklar üzerinde durulmuş, aynı zamanda hazır olarak elde edilen, aynı alaşımdaki disk numune üzerinde kalıntı gerilme analizleri yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda üretim için ark ergitme yöntemi kullanılırken kalıntı gerilme analizler için ise delik delme yöntemi tercih edilmiştir.Yapılan deneylerde elde edilen numunlerde x-ışını floresansı ve x-ışını kırınımı yöntemleri yardımıyla camlaşma ve alaşım yüzdeleri kontrol edilmiştir. Bu testlerin sonucuna dayanarak Al yüzdesindeki değişimin camlaşma üzerinde büyük etkisi olduğu gözlenmiştir.Yapılan kalıntı gerilme deneyleri sonucunda hesaplanan kalıntı gerilme değerlerinin oldukça yüksek olduğu ve bölgesel olarak büyük değişimler gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Zr52.5Ti5Cu17.9Ni14.6Al10 alloy is manufactured, manufacturing problems investigated and also residual stress analysis carried out on a procured disc shaped specimen which has same alloy composition. Arc melting method is chosen as manufacturing method and hole drilling method is chosen as residual stress measuring method. The specimens that manufactured is subjected to x-ray flouresance and x-ray diffraction analysis in order to determine amorphization and alloy composition. As a result of these analysis it is concluded that even minute amount of Al percentage alteration has a major effect on amorphization. As a result of residual stress analysis very high residual stresses have been calculated and range of those residual stresses altered by the distance from the center.