Proje yönetim ofislerinin performansının değerlendirilmesi için bir model önerisi
Proposal of a model for the performance evaluation of project management offices
- Tez No: 335820
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzün rekabetçi dünyası organizasyonları eş zamanlı olarak birçok proje yapmaya zorlamaktadır. Proje sayısı arttıkça, hem projelerle ilgili sorunları çözmek, hem de tüm projeleri kontrol altında almak güçleşmektedir. Projelerle ilgilenmek için proje yönetim ofisleri (PYO) denilen ortak bir çözüm geliştirilmiştir. Her ne kadar PYO?lerinin kapsamları organizasyondan organizasyona değişse de, bu organizasyonel birimler genel olarak projelerin daha etkin gerçekleştirilmesi için bir çevre geliştirmekle görevlidirler. Fakat, ne yazık ki, ölçülebilir ürünler ya da hizmetler üretmediklerinden, organizasyonlarına olan katkılarının ölçülmesi de zordur. Bu çalışmada, PYO?lerinin katkılarını değerlendirmeye yönelik bir model geliştirilmesi hedeflenmiştir. Proje yönetim çevresi öncelikle yapısal eşitlik model (YEM) kullanılarak araştırılmıştır. YEM?deki faktörler kullanılarak, PYO olan ve olmayan organizasyonlar arasındaki fark test edilmiştir. Sonuçlar, PYO olan organizasyonların projelerine girdi sağlamakta daha etkin olduğunu ve daha başarılı projeler gerçekleştirdiğini göstermektedir. Bir sonraki adımda, PYO?si faaliyetleri ve PYO?si başarısı arasındaki ilişki regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, tüm PYO faaliyetlerinin anlamlı olarak PYO başarısı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Daha detaylı inceleme için, belli değişkenlere gore PYO?leri arasındaki farklar araştırılmıştır. Farklar genellikle anlamsızdır ve PYO?leri sınıflandırılamamıştır. Sonuç olarak, bulgular PYO?lerinin organizasyonlarına katkısı olduğunu desteklemektedir. Yine de bu sonuçlar PYO olan organizasyonların projeleri daha etkin yürüteceklerini ve daha başarılı projeleri olacağını garantilemez. Bunun yerine sonuçlar PYO?lerinin tekilliğini işaret etmektedir. PYO?sinden faydalanma arzusu olan organizasyonlar, kendi ihtiyaçlarına uygun PYO?leri geliştirmelidirler.
Özet (Çeviri)
Current competitive world forces organizations to deal with many projects simultaneously. As the number of projects rises, it is both getting hard to deal with all project related issues and bringing projects within bounds. There is a common solution developed to deal with projects, named as project management office (PMO). Although the scope of PMOs changes organization by organization, these organizational entities are generally assigned to develop an environment for more effective project execution. But, unfortunately, it is hard to measure contribution of PMOs to their organization, as they are not producing measurable products or services. In this study, it is aimed to develop a model to criticize the contribution of PMOs. The project management environment is firstly examined with structural equation modeling (SEM). The factors in SEM are used to test differences between organizations with and without PMO. The results show that organizations with PMOs are more effective in providing inputs to their projects and execute more successful projects. In the next step, the relation between functions of PMOs and success of PMOs is examined with regression analysis. The results show that, all PMO functions are significantly related to success of PMOs. In order to investigate in detail, differences between PMO are studied according to certain variables. The results are generally in significant and PMOs could not be classified. In conclusion, findings support that PMOs are contributing to their organizations. Yet this results donot guaranty that organizations with PMOs execute their projects more effectively and have more successful projects. Instead, the results point the uniqueness of PMOs. Organizations which have desire to benefit from PMO have to develop a unique PMO that fits its requirements.