Kronik pankreatit hastalarının uzun dönem takipleri
Long term follow-up of patients with chronic pancreatitis
- Tez No: 335937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Türkiye de kronik pankreatit ile ilgili klinik data henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada kronik pankreatit hastalarının etiyolojisi, klinik bulguları ve komplikasyonlarına tedavi yaklaşımları tersiyer refere hastanede tek merkezli olarak değerlendirilmiştir.Materyal ve metodEkim 2007- Mayıs 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji kliniğinde kronik pankreatit tanısı konulan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya 84 hasta ( 68 erkek ) dahil edilmiştir. Hastaların etiyolojisi, semptomları, komplikasyoları, uygulanan tedavi yöntemleri ve bunların başarı oranları değerlendirilmiştir.BulgularHastalarda etiyolojik olarak en sık idiyopatik kronik pankreatit ( %45,2) ve 2. sıklıkta alkolik kronik pankreatit ( %39,3) tespit edildi. Yaş ortalaması 47. 4±14.8 ve erkek/ kadın oranı 4:1 ( diğer etiyolojiler 3:1, alkolik 15:1, p:0.015) saptandı. Rosemont klasifikasyonuna göre %54.7 kesin, %29.7 kronik pankreatiti destekler, %15,4 şüpheli kronik pankreatit saptanmıştır. En yaygın komplikasyon %44 diyabetti. Kalsifikasyon tespit edilen kronik pankreatit hastalarında sigara kullanım anlamlı olarak daha fazlaydı ( p:0,016). Takip süresi boyunca ( 40.8±37.3 ay ) 2 hastada ( % 2.3 ) oranında pankreas kanseri gelişimi saptandı.SonuçKP hastalarının çoğunun etiyolojisi ülkemizde halen net olmayan bir hastalıktır. Alkolik KP ikinci sıklıkta görülen etiyolojidir. Diyabet etiyolojik faktörlerden bağımsız olarak en sık görülen komplikasyonlardır.
Özet (Çeviri)
AimThere is no clinical data available about CP regarding series of patients with sufficient numbers in Turkey. In this study; etiology of CP, clinical findings and approach to the complications were evaluated on a single center basis which is a tertiary referral hospital.Material and MethodsFiles of the patients having been diagnosed as CP in İstanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, between October2007 and May2012 were analyzed retrospectively. 84 patients (68 patients being male) were included to the study protocol. Etiological factors ,symptoms of patients, complications, treatment methods and success rates were analyzed.ResultsMost frequent etiological type was idiopatic CP (%45,2) and the second was alcoholic CP (%39,3). The average age was 47,4±14.8 and male/female rate was 4:1 ( it was 3:1 in other etiologies,15:1 in alcoholic patients, p:0,015). According to Rosemont Classification; %54,7 was consistent with ,%29,7 was suggestive for CP and %15,4 was indetermined. The most frequent complications was detected diabetes mellitus 44% of patients. Smoking rate was significantly higher in CP patients with calcification (p:0,016). During the follow up period (40.8±37.3 months) pancreatic cancer was detected in two patients (%2,3).ConclusionIn the majority of our CP patients the etiology is still not clear in our country (bu daha formal olabilirdi aslinda).Alcoholic CP is the second most frequent etiological type of CP. DM is the most frequent complication in CP, not relatedly with etiological factors.