Primeri bilinmeyen kanserli hastalarda tanı stratejileri
Unknown primary carcinoma diagnostic strategy
- Tez No: 335938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ZEYNEP TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu retrospektif çalışmada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'nde PBK tanısı ile takipli hastaları belirlemek, hasta özelliklerini ve takip sürecinde primer tümör kaynağı bulunan hastaları incelemek amaçlandı.Bu amaçla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'nde Ocak 2000-Mayıs 2012 tarihleri arasında PBK tanısı konan 175 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, histopatolojik tanıları ve metastaz bölgeleri incelendi. Takip sürecinde primer tümör kaynağı saptanan hastalar belirlenerek, primer kaynağın tanısında hangi belirteçlerden faydalanıldığı ortaya kondu.175 hastamızın %53'ü erkek (n:92), %47'si kadındı (n:83). Ortalama yaşları 56`ydı. Çalışmamızda en sık saptanan histopatolojik alt tipler; 77 hastada (%44) adenokarsinom, 26 hastada (%15) karsinom, 22 hastada (%12) az differansiye karsinom, 20 hastada (%11) az differansiye adenokarsinom ve 16 hastada (%9) nöroendokrin karsinomdu. Çalışmamızdaki hastalarda en sık saptanan semptomlar; 100 hastada (%57) halsizlik ve yorgunluk, 82 hastada (%47) karın ağrısı, 82 hastada (%47) kilo kaybı, 40 hastada (%23) kemik metastazına bağlı ağrı, 40 hastada (%23) kitle bulgusuydu. Bizim çalışmamızdaki hastalar; demografik özellikleri, klinik bulguları ve histopatolojik tanıları açısından, PBK hastaları üzerine yapılmış diğer çalışmalarla benzer sonuçlar içermekteydi. Ancak bizim çalışmamızda diğer çalışmalardan farklı olarak tek metastatik bölgeye sahip PBK hasta oranının daha yüksek (%57) olduğu görüldü.Benzer çalışmalarda PBK hastalarının iyi prognostik özelliklere sahip hasta yüzdesi %10 ile %15 arasında olduğu bildirilirken, bizim çalışmamızda 175 PBK hastasının 35'inin (%20) iyi prognostik göstergelere sahip hasta sınıfına girdiği görüldü.175 PBK hastasının takip sürecinde, 43 hastada primer tümör bölgesi açısından ön tanıya gidilebildi. Tanı aşamasında 4 hastada (%2) radyolojik görüntüleme tetkiklerinden, 1 hastada (%0.5) cerrahi operasyondan, 38 hastada (%22) ise immünhistokimyasal ve biyokimyasal belirteçlerden faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, the aim was determining the patients with carcinoma of unknown primary (CUP) and the ones with a primary tumor source from Cerrahpasa Medical Faculty Medical Oncology Outpatient Clinic follow-up, and examining their characteristics.For this purpose, the charts of 175 patients who were diagnosed with CUP between January 2000 ? May 2012 in Cerrahpasa Medical Faculty Medical Oncology Outpatient Clinic were retrospectively reviewed. Demographical features, clinical findings, histopathological diagnoses and metastatic sites of the patients were evaluated. During the follow-up period, the patients with a primary tumor source were detected and the tumor markers used in this diagnostic process were documented.%53 of our 175 patients were male (n:92), %47 were female (n:83). Mean age was 56. The common histologic subtypes were; adenocarcinoma in 77 patients (%44), carcinoma in 26 patients (%15), poorly differantiated carcinoma in 22 patients (%12), poorly differantiated adenocarcinoma in 20 patients (%11) and neuroendocrinecarcinoma in 16 patients (%9). The frequent presenting symptoms were fatigue and lethargy in 100 patients (%57), abdominal pain in 82 patients (%47), weight loss in 82 patients (%47), metastatic bone pain in 40 patients (%23) and palpable mass in 40 patients (%23).In terms of demographical features, clinical findings and histopathological diagnoses, the patients in our study showed similar results to the other studies which were designed for CUP patients. The difference in our study was the higher ratio of the CUP patients having one metastatic site (%57).In similar studies, it has been reported that the percentage of the CUP patients with favorable prognostic features were between %10-15, in our study, 35 of 175 CUP patients (%20) exhibited favorable prognostic indicators.During the follow-up period of 175 patients, only 43 patients (%24) yielded us to a preliminary diagnosis in terms of primary tumor site. In the diagnostic stages of the latter group, the choices were imaging modalities for 4 patients (%2), surgery for 1 patient (%0.5), immunhistochemical and biochemical markers in 38 patients (%22).