Graves hastalığı ve toksik nodüler guatrın başlamasında stresli yaşam olaylarının etkisi
Impact of stressful life events and the onset of graves' disease and toxic nodular goitre
- Tez No: 335940
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada Graves hastalığının ve otoimmün olmayan hipertiroidi sebeplerinden olan toksik nodüler guatr'ın başlamasında, stresli yaşam olaylarının etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Hasta seçimi ve yöntem: Çalışmamızda Graves, TNG ve kontrol grubu olmak üzere üç grup yer almıştır. Graves ve TNG hastaları, Endokrinoloji Polikliniğimizde tanı konulan hastalardan, kontrol grubu Genel Dahiliye Polikliniği'ne başvuran endokrin hastalığı tanısı olmayan diğer gruplarla yaş ve cinsiyet bakımından uygun bireylerden seçildi. Tüm bireylerin tanı konulmuş psikiyatrik hastalığı yoktu.Stresli yaşamın etkileri TNG ve Graves hastalığının tanı konulmasından önceki 12 ay, kontrol grubundakiler ise son 1 yıl içinde başlarından geçen olaylar için değerlendirildi. Stresli yaşamın etkilerinin değerlendirilmesi için Holmes&Rahe stres ölçeği ve Life Experience Survey ölçeği kullanıldı.Bulgular: Graves grubunda 45, TNG'de 24, kontrol grubunda 36 birey mevcuttu.Graves hastalarında ortalama yaş 40,9+-11,6 SD, TNG hastalarında 51,8+-15,7 SD, kontrol grubunda 43,1+-13 SD olarak saptandı.Gruplar Holmes&Rahe stres ölçeğine göre karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (Graves ve TNG P:0,329, Graves ve kontrol P:0,115, TNG ve kontrol P:0,571).LES ölçeğine göre olumsuz olay, olumlu olay sayıları ve etkileri ve etkisiz olaylar karşılaştırıldığında Graves ve TNG grupları arasında istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (P:0,139/P:0,083/P:0,167/P:0,162/P:0,861). TNG ve kontrol grupları arasında aynı ölçeğe göre olumlu olay sayısı dışında istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır (P:0,502/P:0,124/P:0,05/P:0,834). Olumlu olay sayısı açısından anlamlılık değeri ise P:0,04 bulunmuştur. Graves ve kontrol grupları karşılaştırıldığında Graves hastalarının daha fazla olumsuz olay sayısı ve olumsuz olay etki puanına sahip olduğu bulunmuştur (P:0,015/P:0,000).Sonuç: LES ölçeğine göre Graves hastaları kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlılık açısından daha fazla negatif olay sayısı ve etki puanına sahiptiler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relation between stressful life events and its effect on the emerge of graves disease and toxic nodular guatr that is one reason of non-autoimmune hipertoidy.Method: Our study is conducted on 3 groups; people with graves disease, TNG and control groups. Graves and TNG group were selected among the patients that are followed by our endocrine clinical and has been diagnosed. Control group was selected from people with similar ages and sex with other groups, that has applied to general internal medicine clinical who does not have any endocrine related problems. None of the persons from each group has psychological problems.On the TNG and GD groups, the effect of the stressful life events before 12 months from diagnosis, was investigated whereas when control group is investigated for events during past 12 months in their lives. To assess the stressful life events effect, Holmes & Rahe Stress Scale and Life Experience Survey are used.Findings: There were 45 persons in Graves group, 24 in TNG group and 36 in control group.Average age for graves group was 40,9+-11,6 SD, 51,8+-15,7 SD for TNG group and 43,1+-13 SD for control group.When groups were compared according to Holmes & Rahe scale, no statistically significant difference is observed (Graves & TNG P:0,329, Graves & Control P:0,115, TNG and control P:0,571).According to LES scale when negative event number, positive event number, their effects and events without any effect are considered, between Graves and TNG group patients no statistically difference is observed (P:0,139/P:0,083/P:0,167/P:0,162/P:0,861). When TNG and control group patients are compared according to same scale, only statistically significant difference is observed in the number of positive events number (P:0,502/P:0,124/P:0,05/ P:0,834). The significancy value for positive life events was found as P:0,04. It has also been found that Graves group patients has more negative life events and associated effect of them when compared with control group. The findings were statistically significant (P:0,015/P:0,000).Result: According to LES scale graves group patients has statistically significant difference with respect to control group when negative event number and its effect point are considered.