Batın cerrahisinde konvansiyonel laparoskopi ile single port laparoskopinin solunum mekaniği ve hemodinamiye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the anesthetetic management and airway effects of Conventional LP and SP LP in abdominal surgery
- Tez No: 335981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TÜRECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Çalısmamızın amacı ?SP LP? ile ?Konvansiyonel LP?'nin anestezi yönetimi vesolunum mekaniğine etkilerinin karsılastırılmasıdır. Laparoskopik abdominal cerrahiameliyatları son yıllarda sıkça uygulanmaya baslamıs ve LP' nin avantajlarından dolayıolumlu sonuçlar alınmıstır. Bu ameliyatlarda pnömoperitonyum ve hasta pozisyonundakifarklılıklar da hastanın solunum mekaniğini etkilemektedir. Ventilasyon mekaniklerine dairölçtüğümüz hava yolu basıncı, kompliyans, tidal volum değerleri gibi parametreler operasyonsırasında batın insüflasyonunun yanı sıra hastanın pozisyonundan da etkilenmektedir. Budeğisikliklerin trandelenburg pozisyonda iken daha belirgin, supin pozisyonda ise daha azolduğu görüldü.Çalısmamızda ASA sınıflamasına göre I-II gruplarına dahil 18-65 yas arası LPabdominal operasyon geçirecek 40 hasta dahil edildi. .Olgularımızda, yas, kilo,cins, boy ve operasyon süresi açısından istatistiki olarakanlamlı farklılık gözlenmedi. KAH değerleri grup I'de anlamlı oranda azalırken grup II'deanlamlı bir değisiklik olmadı. Olguların OAB'larında insuflasyon sonrası dönemde anlamlıbir artıs oldu. Olguların Vt değerlerinde anlamlı bir azalma görüldü. Grup I'deki düsme grupII'ye göre daha fazla oldu. Olguların Peak hava yolu basınç değerleri insuflasyon sonrasındaanlamlı olarak artarken grup II'deki artıs istatistiki olarak anlamlı bulundu. Olgularınkompliyans değerleri insuflasyon sonrasında anlamlı olarak azalırmıs bulundu. Desuflasyonsonrası dönemde kompliyans normale yakın değerlere ulastı.Çalısmamızda, hastalarımız % 40 F?O2 ile ventile edildiğinden dolayı SpO2 de anlamlıbir değisiklik olmadı. Olguların EtCO2 değerlerinde grup I'de insüflasyon sonrası vedesüflasyon sonrası dönemde artıs olurken grup II'de insuflasyon sonrası artarkendesuflasyon sonrasında azaldıCerrahi insizyon daha küçük ve kozmetik olması nedeniyle tercih edilen . SP-LPtekniğinde trandelenburg pozisyonuna daha fazla gereksinim olması nedeniyle bu etkilenmedaha fazla olmaktadır. Ancak bu tip cerrahi prosedürlerde PEEP eklenmesi solunummekanikleri üzerindeki olumsuz etkileri azaltabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of our study, comparison of the anesthetetic management and airway effects of`SP LP? and `Conventional LP?.Over the last years, laparoscopic abdominal operations havebeen started to perform more frequently with positive results. In these operations,pneumoperitoneum and differences in patient positions affect the pulmonary mechanics. Peakairway pressure, compliance, tidal volumes are changed after the insufflation andposition.There was .more changes while the patient in trendelenburg and less changes insupine position.In our study, we included 40 ASA physical status I and II patients undergoinglaparoscopic abdominal surgery ages between 18-65 years..There was no statistically significant difference between patient age, weight, sex,height, operation time. In group I , heart rates decreases significantly but in group II there wasno significant change.There was significant increase in MAP after the insufflation.There wassignificant decrease in tidal volumes.Tidal volume decrease in group I was more significantthan group II.The peak airway pressures were increased significantly after insufflation but theincrease in group II was statistically higher.The compliance values were significantlydecreased after insufflation.After desufflation compliance values were returned to initialvalues.In our study because we ventilated the patients under the %40 fi02 there was nosignificant change in sp02 values.In group I , EtCO2 values were increased in the insufflationand desufflation period.But in group II EtCO2 were increased after insufflation ,decreasedafter desufflation. .Although this ,a greater attention must be given to patient positions.In SPLPtechnique, because there is more need to trendelenburg position pulmonary effects moreimportant.But in these surgery procedures addition of PEEP will be able to decrease thenegative effects on pulmonary mechanics.