Koroner arter by pass greft (KABG) ameliyatı olacak hastalarda perioperatif kan şekeri değerleri ile kardiyak enzimler arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Correlation between cardiac enzymes and the blood glucose levels who undergoes to coronery arter bypass greft operation
  1. Tez No: 335982
  2. Yazar: ÖZLEM YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kardiyopulmoner bypass hem diyabetik hem de diyabetik olmayan hastalarda glukoz ve insülin dengesinde değişikliklerle birlikte seyreder. Kalp cerrahisi hastalarında perioperatif hiperglisemi sıklıkla görülmekte ve mortalite ve morbidite üzerine risk faktörü olduğu bildirilmektedir. Perioperatif dönemde kan şekeri kontrolü için eşik değerin farklı olduğu pek çok protokol ve yöntem kullanılmaktadır. `Society of Thoracic Surgeons? tarafından kalp cerrahisinde kan şekerinin < 180 mg/dL olarak tutulması önerilmekte ve fakültemiz Kalp Damar Cerrahisi YBÜ'de de Portland Protokolü uygulanmaktadır.Kalp cerrahisi sırasında genel olarak miyokard hasarından kaçınmak güçtür. Kardiyak troponinler postoperatif dönemde miyokard enfarktüsü olmaksızın yüksek değerlere ulaşabilir. Dolayısı ile kalp cerrahisi sonrası kardiyak biyomarker düzeyinin yükselmesi, çoğu zaman MI'dan ziyade hasar mekanizmasından bağımsız olarak etkilenen miyokard kitlesinin arttığı anlamını taşır.Retrospektif çalışmamıza 2009-2011 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi ameliyathanesinde KABG operasyonu olan 268 hasta dahil edildi ve perioperatif kan şekeri değerleri ile kardiyak enzimler arasındaki korelasyon ve diğer risk faktörlerinin mortalite ve morbiditeye olan etkileri araştırıldı. Perioperatif dönemde konservatif kan şekeri regulasyonu uygulanan hastalarımızda kan şekeri değerleri
Özet (Çeviri)
Increase in serum glucose levels and insulin resistance are common in the patients with or without diabetes mellitus undergoing cardiopulmonery bypass. Perioperative hyperglisemia is a common symptom in cardiac surgery patients and a risk factor for mortality and morbidity. Many protocols and methods are used for perioperative management of blood glucose. `The Society of Thoracic Surgeons? suggests to keep the blood glucose level under 180 mg/dL and in our faculty, we use Portland Formula in cardiovascular intensive care unit.It is hard to prevent the myocardial injury during the cardiac surgery. Cardiac troponin levels can increase after the surgery even in the absence of myocardial infarct. For this reason after the cardiac surgery the rise of cardiac markers can show the increase of damaged myocardial areas without regard to the cause of damage.We search 268 patients who underwent coronary artery bypass greft operation between 2009-2011 in Cerrahpaşa Medical School Cardiovasculer Surgery Department. The aim of this retrospective study was to assess the correlation between the perioperative blood glucose levels and cardiac biomarkers, and the effect of the other risk factors on mortality and morbidity. Our routine peroperative blood glucose management is to apply intermittant bolus insulin to keep the blood glucose levels under 200 mg/dL during the surgery.Periooperative mean glucose level was 167 ± 40,95 mg/dL, and highest mean glucose level was 213,41 ± 56,62 mg/dL. In our study we found that all of the patients? blood glucose levels increased during the surgery. But there was no relation between the peroperative blood glucose levels and CPK, CKMB, Troponin I levels. Peroperative bood glucose levels were found to be icreased in patients with postoperative infection and neurologic events.İn our study group % 44 patients have diabetes mellitus and all of them have received treatment. Peroperative mean blood glucose levels were under the levels which was recomended by STS and ratio of complications (sepsis %1,1 new kindney failure % 1,1 wound infection %3,4 new AF %4,9 CVH %1,5) were similar with the literatures.Numerous clinicl studies have reported that perioperative hiperglisemia is associated with adverse outcomes after cardiac surgery. Although there is a common opinion for the management of postoperative blood glucose levels, there is no consensus for the limits of glucose levels and how to manage it in peroperative period. We suggest that optimal target for peroperative blood glucose should be defined by large prospective trials.