Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda dört farklı ajanın antiemetik etkinliğinin karşılaştırılması
The antiemetic efficacy comparison of four agents in laparoscopic cholecystectomy patients
- Tez No: 335985
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Postoperatif bulantı ve kusma (POBK), ağrısız bir cerrahi girişim için gerçek anlamda anestezi kullanımına başlandığı zamandan beri hastalar için oldukça sıkıntı bir durum olmuştur. Her ne kadar POBK için gerek farmokolojik yöntemler gerekse de farmokoloji dışı yöntemler sıklıkla kullanılıyor olsa da POBK halen anestezi sonrası önemli bir problem olmaya devam etmektedir. Literatürde POBK sıklılığı %8-92 arasında değişmektedir (2). Biz bu çalışmamızda Laparoskopik kolosistektomi yapılmış olan hastalarda standart premedikasyon, anestezi indüksiyonu ve idamesi sağlanarak antiemetik amaçlı peroperatif metoklopramid, deksametazon, ondansetron, subhipnotik dozda propofol kullanımının POBK üzerine olan etkilerini saptamayı amaçladık.Çalışma laparoskopik kolesistektomi yapılan hastaların anestezi takip formları ve servis dosyaları geriye dönük incelenerek yapıldı. Genel Cerrahi ameliyathanesinde laparoskopik kolesistektomi yapılan, ASA I-III grubu hastalar dahil edildi. hastalar, antiemetik amaçlı peroperatif uygulanan metoklopramid, dexametazon, ondansetron, subhipnotik dozda propofol kullanımına göre 4 gruba ayrıldı.Gruplardaki olgular yaş, kilo, operasyon süresi, sistemik hastalık ve sigara kullanım oranları açısından benzerdir. Kullanılan antiemetik ajanların ekstübasyonda, derlenme ünitesinde ve postoperatif 1. Günde bulantı ve kusma sıklığı açısından birbirinden farklı olmadığı belirlenmiştir.Sonuç olarak çalışmamızda, laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalardaki bulantı ve kusma sıklığının azaltılması açısından etkinlikleri geriye dönük olarak karşılaştırılan metoklopramid, deksametazon, ondansetron ve propofolün aralarında anlamlı olan bir fark bulunmadığı sonucuna ulaştık. Çalışmamızın retrospektif olması nedeniyle kontrol grubu oluşturulamaması ve olgu sayısının az olması dolayısıyla ulaştığımız sonucun doğruluğunu kanıtlamak için prospektif, kontrollü, olgu sayısının yeterli olduğu ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Since the times when anesthetics were first used for a pain-free surgical intervention, post operative nausea and vomiting (PONV) has been an important problem for patients. Although both pharmalogical and non-pharmalogical techniques are used to prevent PONV commonly, it still continues to be a significant post operative complication. The prevalence stated in the literature is 8-92%. We investigated the antiemetic effectiveness of four different agents, namely metoclopramide, dexamethasone, ondansetrone and propofol in our study. Patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in General Surgery department were assessed and cases with an ASA score between I-III were included. The study was conducted by reviewing the patients? records retrospectively in both operation theater and wards for patient information. Cases were divided into four according to the antiemetic agent they received.The groups were similar in age, weight and operation duration. The antiemetic agents studied were not significantly different from each other in nausea and vomiting during extubation, in Post operative anesthetic care unit or in post operative first 24 hours.As a result, in our study, we reached the conclusion that, in patients who underwent laparoscopic cystectomy, metoclopramide, dexamethasone, ondansetrone and propofol had similar antiemetic effectivity on post operative nausea and vomiting who were investigated retrospectively.It is a crucial necessity that a safe and effective antiemetic agent required to alleviate one of the most common and important post operative complications such as post operative nausea and vomiting with randomized controlled prospective studies. Our study has been performed to contribute the topic.