Erken gebelikte plasenta kaynaklı proteinlerin gebelik sonuçları üzerinde etkisi
Effect of placental proteins in early gestation on pregnancy outcomes
  1. Tez No: 335990
  2. Yazar: BERK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA MADAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Plasental büyüme faktörü, metastin ve kitotriozidazın, gebeliğin erken haftalarındaki serum düzeylerinin, ileri gebelik haftalarında ortaya çıkan hastalıkların öngörüsündeki yeri araştırılacaktır.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Olgular 2008-2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran gebeler arasından seçilmiştir. Çalışma grubu 30 adet preeklampsi ve/veya FGK bulunan gebeden ve 31 adet izleminde herhangi bir sorun görülmeyen toplam 61 gebeden oluşmaktadır. Metastin ve PLGF düzeyleri ELISA yöntemi ile, kitotriozidaz düzeyleri spektro-fotometre yöntemi ile belirlenmiştir. İstatistik çalışmalar SPSS 16.0 ile gerçekleştirilmiştir.BULGULAR: Serum PLGF düzeylerinin preeklampsi ve fetal gelişme geriliğini öngörmede, eşik değer 118,790 pg/ml seçildiğinde özgüllüğünün % 66.7 ve duyarlılığının % 83.9 olduğu görüldü. Serum metastin düzeyinin preeklampsi ve fetal gelişme geriliği öngörüsünde, eşik değer 34.75 pmol/ml alındığında özgüllüğü % 70.0, duyarlılığı ise % 93.5 olarak belirlendi. Kitotriozidazın preeklampsi ve fetal gelişme geriliğini öngörmede kullanımında, 493.5 nmol/ml.saat eşik değer için özgüllük % 53.3 ve duyarlılık ise % 77.4 olarak saptandı. Yoğun bakımda tedavi gerektiren gebelikler ayrıca değerlendirildiğinde, serum PLGF düzeyi eşik değeri 116.378 pg/ml alındığında test özgüllüğü % 86.7, duyarlılığı ise % 91.0; metastinin serum düzeyi için yapılan incelemede 30.43 pmol/ml eşik değerde özgüllük % 76.7, duyarlılık % 90.; serum kitotriozidaz düzeylerinin analizinde, eşik değer olarak 496.0 nmol/ml.saat kabul edildiğinde özgüllük % 53.3 ve duyarlılık % 81.8 olmaktadır.SONUÇ: Plasenta kaynaklı proteinler olan PLGF, metastin ve kitotriozidazın plasental yetersizliğe bağlı preeklampsi ve FGK gibi patolojileri erken gebelik haftalarında öngörmek için belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi için daha fazla sayıda olgu içeren yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate the prognostic value of PLGF, metastin and chitotriosidase levels in early pregnancy in prediction of preeclampsia and fetal growth retardation.MATERIAL AND METHODS: Study group comprises 61 pregnant women. 31 has preeclampsia and/or FGR. Cases are selected from the pregnant women admitted to Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Department of Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics between 2008-2010. PLGF and metastin levels were detected by ELISA while chitotriosidase levels were studied by using spectro-photometer. Statistical studies were performed by using SPSS 16.0.RESULTS:In predicting preeclampsia and FGR, serum PLGF levels had 66.7% specificity and 83.9% sensitivity with a cut-off level of 118,790 pg/ml. Serum metastin levels had a specificity of 70.0% and a sensitivity of 93.5% at the cut-off level of 34.75 pmol/ml. At the cut-off level of 493.5 nmol/ml.hour, sensitivity and specificity of chitotriosidase were 77.4 % and 53.3% respectively. When pregnancies which required neonatal intensive care were investigated as a separate group, serum PLGF levels had a sensitivity of 91.0% and a specificity of 86.7% at a cut-off level of 116.378 pg/ml. At the cut-off level of 30.43 pmol/ml, serum levels of metastin had a sensitivity of 76.7% and a specificity of 90.0% . Serum chitotriosidase levels had a sensitivity of 81.8% and a specificity of 53.3% at the cut-off level of 496.0 nmol/ml.hour.CONCLUSION:Further studies are needed to clarify the significance of serum levels of PLGF, metastin and chitotriosidase in early gestational weeks to predict preeclampsia and FGR.