Opere aort koarktasyonu hastalarında hipertansiyon varlığının araştırılması
Hypertension after repair of the coarctation of the aorta
- Tez No: 335991
- Danışmanlar: PROF. DR. E. FUNDA ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Aort Koarktasyonu proksimal torasik aortanın duktus giriş yeri çevresinde olan darlığıdır. Uzun dönem izlemde morbidite ve mortaliteyi etkileyen en önemli komplikasyonlar hipertansiyon ve sol ventrikül hipertrofisidir. Bu çalışmanın amacı rekoarktasyonu olmayan opere AK hastalarında hipertansiyon ve sol ventrikül hipertrofisi varlığının ABPM ve ekokardiyografi ile irdelenmesidir.Yöntem: Çalışmaya 1990-2010 yılları arasında İÜ CTF, Çocuk Kardiyolojisi Polikliniği'nden opere aort koarktasyonu tanısı ile takipli 27 hasta ve 20 kontrol alındı. İstirahat kan basıncı, ABPM ve EKO ölçümleri yapıldı. Kontrol ve hasta grubunun sonuçları karşılaştırıldı. Yaş, boy, operasyon yaşı, operasyon tekniği, izlem süresi, BMI z-skoru, BAV varlığı, rezidüel gradyent varlığı hasta grubunun kendi içinde karşılaştırıldı.Bulgular: Hasta grubunun 24 saat, gündüz, gece sistolik kan basıncı ortalamaları ve sistolik kan basıncı yükü; IVSDd, LVMI değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti. Hasta grubu 24 saat ortalama SKB'na göre normotansif-prehipertansif-hipertansif olarak üç gruba ayrıldığında aralarında LVMI dışında diğer parametreler ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Yirmidört saat ortalama SKB ve LVMI değerleri arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sekiz hastada prehipertansiyon mevcuttu, 5 tanesinde (%83) sol ventrikül hipertrofisi saptandı.Sonuç: Çalışmamızda % 29 oranında hipertansiyon saptandı. Prehipertansif hastalarda anlamlı oranda LVH'si saptandı. Kan basıncı değerleri ile LVMI arasında anlamlı korelasyon saptandı. ABPM ile gün içindeki kan basıncı değişiklikleri ve LVMI ile ilişkisi gösterildi.Opere AK hastalarının izleminde ABPM ve LVMI ölçümlerinin düzenli aralarla yapılması, prehipertansif olan hastaların tesbiti ve en az hipertansif grup kadar dikkatli izlenmesi gerektiği sonuçlarına varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Coarctation of the aorta is the discrete narrowing of the proximal thoracic aorta around the origin of the ductus arteriosus. Hypertension and left ventricular hypertrophy is the major complications that effects long term morbidity and mortality. The aim of this study is to determine hypertension and LVH with ABPM and Echocardiography.Patients and methods: Our study was performed on 27 patients who had been followed at Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of pediatric cardiology between 1990-2010 and 20 control subjects. Resting blood pressure, ABPM and echocardiography were performed. Results of the control subjects and patients were compared. With in the patients age, height, operation time, operation technique, postoperative follow up period, BMI z-score, residual gradient and presence of bicuspit aortic valve were compared.Results: Twenty four hour, day time and night time mean systolic blood pressure and blood pressure loads, IVSDd, LVMI parameters were significantly high in the patient group. Patient group was divided into 3 as hypertensive-prehypertensive-normotensive. There is no differrence between groups and the parameters but there was a significant correlation between 24 hour systolic blood pressure and LVMI. Eight patients were prehypertensive and 5 of them ( 83 %) had LVH.Conclusion: In our study 29 % of the patients were hypertensive. There was a significant LVH in the prehypertensive patients. There was a significant correlation between systolic blood pressure and LVMI. Correlation between LVMI and blood pressure changes in daily activities was shown by ABPM. After repair of the coarctation in the long term follow up, ABPM and LVMI are valuable measurement and must be done periodically. Prehypertansive patients are also need special attention during follow up.