Morbid obezite tanılı hastalarda laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatının metabolik etkileri
Metabolic effects of laparoscopic sleeve gastrectomy in morbid obesity diagnosed patients
- Tez No: 487015
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve amaç : Obezite; son yıllarda görülme sıklığının artması, beraberinde getirdiği sağlık problemleriyle yaşam kalitesini ve süresini düşürmesi nedeniyle günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Diyet, egzersiz, yaşam tarzında yapılan değişiklikler ve medikal tedaviler gibi çeşitli obezite ile mücadele yöntemleri halen uygulanmakla birlikte yeterli başarı elde edilememiştir. Obezitenin artmış mortalite ile seyretmekte olan diyabet, hipertansiyon, kardiyopulmoner hastalık, polikistik over hastalığı ve psödotümör serebri gibi komorbid hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Hastalar ayrıca nefes darlığından, uyku apnesinden, diz ve bel ağrılarından; cinsel, psikolojik ve çok çeşitli sosyolojik problemlerden yakınırlar. Uygulama sıklığı arttıkça mortalite ve morbidite oranları giderek azalan, cerrahi teknikler daha çok tercih edilebilir hale gelmiştir. Uygulanan bariatrik cerrahi prosedürlerinin sayısı 1998 ile 2003 arasında 13.000'den 103.000'e çıkmıştır. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) uygulama kolaylığı ve etkili sonuçları sayesinde giderek daha fazla uygulanan bir teknik haline gelmektedir. Bu çalışmamızda LSG uygulanan hastalarda gelişen metabolik değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Material metod: Bu çalışma Ocak 2013 – Ağustos 2016 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniğinde yapıldı. Morbid obezite nedeniyle Laparoskopik Sleeve Gastrektomi uygulanan 225 hastadan düzenli olarak 1. 3. 6. ve 12. ay takiplerine gelen 164 hastanın prospektif toplanan verileri retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: LSG nedeniyle opere olan 164 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 142' si kadın ( %86,6), 22'si erkekti (%13,4). Ortalama yaş 36,6 (19-59) saptandı. Hastaların boy ortalaması 164 cm (150-187), kilo ortalaması 122,7 kg (91-184) ve VKİ ortalaması 45,5 kg/m2 bulundu. Hastalar ortalama 27,5 ay takip edildi. EBWL bazında hastaların anlamlı derecede kilo kaybettikleri gözlendi. 3. ay da ortalama vermeleri gereken kilonun %48,5 ini , 6 . ayda %67,1'ini ve 12. ayda %83,7'sini kaybettikleri gözlendi. Ameliyat öncesi dönemde 36 hasta Hipertansiyon (HT) nedeni ile tedavi görürken 12. ayda 22 hastada HT tamamen geriledi ve antihipertansif ihtiyacı ortadan kalktı. Ameliyat öncesi dönemde 27 hasta Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) nedeni ile tedavi görürken 12. Ayda 19 hastada DM tamamen geriledi ve Oral Antidiyabetik (OAD) ve İnsülin kullanımı sonlandırıldı. Ameliyat öncesi dönemde 118 hastaya metabolik sendrom tanısı koyulurken 6. Ayda bu sayı 29'a ve 12. ayda 11'e geriledi. McNemar testi ile ameliyat öncesi dönem ile 6. ay metabolik sendrom oranları karşılaştırıldığında gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Obesity has become one of the most important health problems we face today, as its accompanying health problems and increasing frequency have a negative impact on the quality and length of our lives. Various methods are in use to combat obesity, such as diet, exercise, lifestyle changes, and medical treatments but sufficient success has not yet been achieved. Obesity is associated with increased mortality and leads to comorbid diseases such as diabetes, hypertension, cardiopulmonary disease, policystic ovary syndrome and pseudotumor cerebri. Patients also suffer from shortness of breath, sleep apnea, knee and back pain; sexual, psychological and various sociological problems. As surgical techniques become more common, there has been a gradually decrease in the mortality and morbidity rates, making surgery the preferred option. Between 1998 and 2003, the number of bariatric surgical procedures increased from 13,000 to 103,000. LSG is becoming an increasingly applied technique due to its simplicity and effective results. In this study, we aimed to investigate the metabolic changes in patients treated with LSG. Materials and methods: This study was conducted between January 2013 and August 2016 in 1st General Surgery Clinic at İzmir Tepecik Training and Research Hospital. Prospectively collected data from 164 patients who underwent Laparoscopic Sleeve Gastrectomy for morbid obesity, and attended follow-up visits at 1, 3, 6, and 12 months on a regular basis, was retrospectively analyzed. Results: 164 patients with LSG were included in the study. 142 of the patients were female (86.6%), 22 of them were male (13.4%) and their mean age was 36.6 (19-59) years. The mean height of the patients was 164 cm (150-187) and their average weight was 122.7 kg (91-184). Patients were followed for an average of 27.5 months. Patients were seen to undergo significant weight loss according to %EBWL; losing 8.5% of the prescribed weight by the 3rd month, 67.1% by the 6th month and 83.7% by the 12th month. Previous to the operation, thirty-six patients had been treated for HT, whereas by the 12th month, twenty-two of these patients displayed no HT and needed no antihypertensive treatment. Twenty-seven patients in the preop period had been treated for Type 2 DM. By the 12th month, DM had totally regressed in 19 patients and the use of OAD and insulin was terminated. While 118 patients were diagnosed with metabolic syndrome in the pre-op period, this number decreased to 29 by the 6th month and to 11 by the 12th month.