Beton basınç dayanımının erken tahmininde kullanılan standart sıcak su yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 33623
  2. Yazar: ŞİRİN KURBETCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzün en yaygın yapx malzemelerinden biri olan betonun kalitesi, genel olarak 28 günlük basınç dayanımıyla belirlenir. Fakat günümüzde betonun basınç dayanımının sınıf dayanımına uy gunluğunu belirlemek için geçen 28 günlük süre içinde binlerce metreküp beton d öküle bilmekte, onlarca kat inşa edilebilmekte dir. Bu nedenle üretilen beton kalitesinin en kısa sürede belir lenmesi gereği ortaya çıkmış ve“sıcak su”,“kaynar su”ve“otojen kür”gibi yöntemler geliştirilmiş ve s t and art laş tır il mi şt ir. Çalışmanın temel amacı ısıl işlemin zararlı etkilerini göz önünde bulundurarak en aza indirgeyen, daha etkin ve hassas tahmine olanak sağlayan optimal bir hızlandırılmış kür yöntemi geliştirilmesidir. Bunun için mevcut sıcak su yöntemi esas alı narak geliştirilmesi planlanmış, yöntemin bir ısıl işlem siste matiği içinde ele alınması benimsenmiştir. Çalışmada önce genel olarak ısıl işlemlerin betonda oluştur duğu değişimler ve hızlandırılmış kür yöntemleri üzerine yapılan yayın taraması özetle verilmiş, ısıl işlem yaklaşımı içinde standart hızlandırılmış kür yöntemlerinin eleştirisi yapılarak optimum hızlandırılmış kür yöntemlerinin nitelikleri belirtil mişti. Deneysel çalışmanın ilk aşamasında yöntemin çevrim paramet releri; ön bekleme süresi 1 saat, işlem sıcaklığı 43°C, işlem süresi 21 saat, son bekleme süresi 2 saat, toplam süre 24 saat olarak belirlenmiştir. ikinci aşamada,“değiştirilmiş sıcak su yöntemi”olarak isimlendirilen bu yöntem, mevcut sıcak su yöntemiyle paralel olarak 49 ayrı betona uygulanarak, hızlandırılmış dayanım de ğerlerinin dağılımı ve tahminin hassasiyeti karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. üçüncü aşamada, çevrim parametrelerinde olabilecek sapmala rın hızlandırılmış dayanımlar üzerindeki etkisi incelenerek to lerans sınırları belirlenmiştir. Deneysel çalışmanın son aşamasında ise yöntemin dünyada gi derek yaygın uygulama bulan yüksek dayanımlı betonlara uygula nabilirliği araştırılmıştır. Sonuç olarak değiştirilmiş sıcak su yöntemi, sıcak su yön temiyle karşılaştırıldığında, 2 8 günlük standart basınç dayanı mının belirlenmesinde hassasiyeti yaklaşık %25 iyileştirdiği, normal mesai saatleri içinde gerçekleştirilme ve sağlık tehli kesi oluşturmama avantajlarını koruduğu, yüksek dayanımlı beton lara da başarıyla uygulanabildiği sonucuna varılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Concrete is one of the most common building materials and 2 8-day compressive strength is usually assumed to give an overall picture of the quality of concrete. However, within a 2 8-day period, which is necessary to determine the standard compressive strength of the concrete, a lot of concrete elements can be oast and constructed. In this respect, several accelerated curing methods such as warm water, boiling water, and autogenous have been proposed and tested to minimize the time necessary for the determination of the concrete quality. The primary objective of this study is to determine an optimal accelerated curing method which minimizes the negative effects of the heat treatment on the concrete and gives more accurately the compressive strength. For this, based on the idea lies behind the warm water method, a new method has systematically been tested In this study, a literature survey on the modifications occurred on concrete due to the high temperature curing and accelerated curing methods of concrete is carried out. The aimes and qualities of accelerated curing methods are cited basing on the critics done on this methods. In the first phase of the experimental program, the optimum parameters of called“modified warm water method”which are pre- curing period, curing temperature, duration of accelerated curing and post curing period were determined as one hour, 43°C, 21 hours and two hours, respectively. In the second phase of the program, the new met hod, to get her with the standard warm water method was applied on 49 concretes having different mix proportions. The range of the compressive strength and the accuracy of the estimated values with the expected ones were evaluated comparatively. In the third phase of the program, the effects of the possible deviations in the heat treatment parameters on the estimated compressive strength values were determined and the confident limits were discussed. At the last phase of the program, the applicability of the proposed method on the high strength concretes was also investigated. The general conclusion of the study may be summarized as follows : The modified warm water method in the determination of the 2 8-day standard compressive strength of the concrete increased the estimation accuracy of the 28-day compressive strength of about 25% compared to the standard warm water method. The proposed method can be applied within normal working hours without health hazard. The method is also found applicable to high strength concretes. viii