Nakliye kooperatiflerinin üyeleri üzerinde meydana getirdiği kooperatif etki (Yozgat Kamyoncular Kooperatifinde bir uygulama)
The cooperative effect of transportation cooperative societies on their members (An application on truck cooperative societies in Yozgat
- Tez No: 336234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Kooperfatif örgütlerde ortakları bireysel uğraş yerine kooperatif uğraşa iten ve örgüte bağlayan temel etken ?kooperatif etki? yani ortakların kooperatiften beklentileridir.Taşıyıcılığı fiilen meslek edinen kişilerce (minibüsçüler, taksiciler, otobüsçüler, kamyoncular, deniz motorcuları gibi) kurulan kooperatiflere motorlu taşıyıcılar kooperatifleri (kara taşıma kooperatifleri) denilmektedir. Ülkemizde kara nakliye kooperatifleri de ulaşım sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir.Kara taşıma kooperatifleriortaklarına iş bulma, sözleşme yapma, yük bulma sorununu çözme, yükleme istasyonları kurma, yakıt, lastik, yedek parça alma, bakım onarım gibi konularda kolaylık sağlamaktadır.Bu çalışmada nakliye kooperatiflerinin üyeleri üzerinde meydana getirdiği kooperatif etki ve üyelerine sağladıkları faydalar Yozgat?taki nakliye kooperatifleri örnek alınarak incelenmiş, ulaşım sektörü üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kooperatif, Kooperatifçilik, Kooperatif Etki, Ulaştırma Sektörü, Nakliye, Kara Nakliye Kooperatifleri,
Özet (Çeviri)
In cooperative organisations, the main factor that moves collaboratives to do cooperative working and ties to organisations instead of individual working is ?cooperative effect? namely collaboratives expectations from cooperation. It is said `Motorized Transporters Cooperatives? (Land Transportation Cooperative Societies) to cooperatives that was founded by who do transportation as a profession (likeminibus/taxi/bus/truck/sea motor drivers) In our state land carriage cooperatives has a considerable position in transportation sector.Land transportation cooperatives provide facility for its collaboratives concerning finding job, doing contract, resolving job finding problem, setting up shipment stations, buying fuel/tyre/spare part renovation etc.In this study, carriage cooperatives effects on its members (A practice on Yozgat truck drivers cooperative) and advantages for its members was researched by modeling carriage cooperatives in Yozgat and a general assessment was made on transportation sector. Keywords : Cooperative, Cooperative Organisations,Cooperative Company, Cooperative Society, Cooperative Effect, Transportation Sector, Transmission, Motorized Transporters Cooperatives