Yerel yönetim ombudsmanı ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Local government ombudsman and ıts applıcabılıty ın Turkey
- Tez No: 336248
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tüm dünyada ve Türkiye?de son yıllarda yaşanan değişime ve gelişmelere paralel olarak kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması ihtiyacı her geçen gün artarak devam etmektedir. Kamu hizmetleriyle ilgili olarak devlet anlayışında yaşanan değişimle birlikte kamu yönetiminin büyümesi ve genişlemesi, idareyi daha karmaşık bir hale getirmiş ve ona yeni görevler yüklemiştir. Bu nedenle kamu hizmetleriyle ilgili devlet görevlerinin yeniden değerlendirilmesi ve vatandaşın idareden kaynaklanan şikâyetlerini en aza indirecek bir yönetim anlayışının yerleştirilmesi Avrupa Birliği sürecinde olan Türkiye açısından bir zorunluluk arz etmektedir.Bu bağlamda Türkiye?de idare - vatandaş ilişkilerinden kaynaklanan şikâyetlerin ve bunun yanı sıra kumu yönetiminin denetiminde ortaya çıkan sorunların çözümlenmesi yönündeki ihtiyaç sıklıkla vurgulanmaktadır. Bahse konu sorunların çözümlenmesinde etkin ve hızlı çözümler getiren, kamunun işleyişi ile ilgili şikâyetleri inceleyen ve önerilerde bulunan, yargı denetimini güçlendiren, onun önündeki engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan ve birçok ülkede başarılı şekillerde uygulana gelen ombudsmana ihtiyaç duyulmaktadır.Aynı zamanda yerel yönetimlerin üstlendiği görevlerin gittikçe artması ve özellikler taşıması nedeniyle, merkezî yönetimler için oluşturulan ombudsmanların yanında yerel yönetim ombudsmanlarının oluşturulması konusu ombudsmanlık kurumunun benimsendiği tüm ülkelerde tartışılmaktadır. Bu paralelde hazırlanan yerel yönetim ombudsmanı ve Türkiye?de uygulanabilirliğinin anlatıldığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ombudsman müessesesinin ve yerel yönetimlerin kavramsal ve teorik çerçevesine değinilmiştir. İkinci bölümde yerel yönetim ombudsmanı ve ülke uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yerel yönetim ombudsmanının Türkiye?de uygulanabilirliğine ilişkin incelemeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. nahtar Kelimeler :Yerel Yönetimler , Ombudsman, Yerel Yönetim Ombudsmanı, Belediyeler
Özet (Çeviri)
The need of restructuring of local government is graudally increasing in parallel to change and developments in recent years in both Turkey and the world. With changes in mentality of public service of the ?state?, growth and expansion of public administration made it more complex. Therefore new tasks are attributed to the administration itself. That?s why, reassessment of state tasks in related to public services and placing a new kind of administration approach which is required in order to minimize complaints arising from the administration are of necessity for Turkey, which is in contact with EU process.In this context, ombudsman is needed which offers effective and quick solutions to the complaints arising from the administration-citizen relations. Ombudsman investigates the complaints regarding to operations of administration and provides solutions. Ombudsman strengthens judicial supervision of public administration by providing resolutions to issues arising from judicial supervision. Ombudsman is an institution that helps to eliminate the barriers to judicial supervision. Many countries have found successful application area of ombudsman. The topic of creating local government ombudsman besides central ombudsman is now being discussed as well by all the countries that adopt the institution of the ombudsman due to the weighing tasks undertaken by local governments and because of local features carried on.This study investigates local government ombudsman and its applicability in Turkey. The study is composed of third section. First section is about the conceptual and theoretical frameworks of institution of ombudsman. Second section sets forth local government ombudsman and its applications in the world. Third section involves investigations related to the local government ombudsman and its applicability in Turkey and it makes some suggestions Keywords : Local Government, Ombudsman, Local Government Ombudsman, Municipality