Zihinsel yetersizlikten etkilenmiş erkek ergenlere ebeveynleri aracılığıyla uygun mastürbasyon yapma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiği
The efficiency of the simultaneous prompting on gaining appropriate masturbation ability to teenagers affected by the mental deficiency via their families
- Tez No: 336342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN DÜZKANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın genel amacı zihinsel yetersizlikten etkilenmiş erkek ergenlere ebeveynleri (anne veya babası) aracılığıyla uygun mastürbasyon yapma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiğini belirlemektir. Araştırma iki aşamadan oluşmuş, öncelikle ebeveynlere beceri öğretiminde eşzamanlı ipucuyla öğretim yöntemini kullanma yeterliliği kazandırılmış, öğrendikleri yöntemi bir başka becerinin öğretimine genelleyip genellemedikleri değerlendirilmiş, bu beceriyi uygulama sona erdikten sonra sürdürüp sürdüremedikleri izlenmiştir. Bu aşamada ebeveynlere eşzamanlı ipucuyla öğretim yöntemini kullanmayı kazandırmak amacıyla ekmeğe yumuşak gıda maddesi sürme becerisi çalışılmıştır. Ebeveynlerin, kendilerine öğretilen eş zamanlı ipucu ile öğretim yöntemini genelleyebilmeleri içinse çocuklarıyla toz içecek hazırlama becerisi üzerinde çalışmışlardır. İkinci aşamada ise ebeveynlerin uygun mastürbasyon yapma becerisini eşzamanlı ipucuyla öğretim yöntemiyle beceri basamaklarına uygun olarak sunmalarının hedef ergenlerin beceriyi kazanmalarında etkili olup olmadığı incelenmiştir. Bu aşamadaki öğretim süreci ebeveynler tarafından araştırmacı ortamda bulunmadan gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler grafiksel olarak analiz edilmiştir. viiAraştırmanın denekleri 2010?2011 öğretim yılında Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitimi Merkezine devam eden zihinsel yetersizlikten etkilenmiş 4 ergen, 1 anne ve 3 babadır. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında; dört ebeveyninde eşzamanlı ipucuyla öğretim yöntemini güvenilir olarak kullanmayı kazandıkları, ebeveynlerin eşzamanlı ipucu ile öğretimi öğretim bittikten 1., 2., ve 3. hafta sonra güvenilir şekilde kullanmayı sürdürdükleri, ebeveynlerin eşzamanlı ipucu ile öğretimi, öğretimde kullanılan beceriden farklı bir beceriye genelleyebildikleri, ebeveynler tarafından sunulan uygun mastürbasyon yapma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucuyla öğretim etkili olduğu, deneklerin kazandığı uygun mastürbasyon yapma becerisini öğretiminden 1.,2.,3., ve 4. hafta sonra sürdürdüğü, eşzamanlı ipucuyla öğretimin deneklerin kazandığı mastürbasyon yapma becerisini kendi vücutlar üzerine genellemelerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın tamamlanmasının ardından, her bir deneğin ebeveynine hazırlanan likert tipi ?Sosyal Geçerlilik Formu? uygulanmıştır. Ebeveynler, soruların hepsine olumlu görüş sunmuşlardır. Sosyal geçerlilik formu sonuçları incelendiğinde araştırmanın sosyal geçerliliğinin yüksek olduğu izlenimi edinilmektedir. İleride planlanacak araştırmalarda, diğer yanlışsız öğretim yöntemlerinin ebeveynler tarafından kullanılabilirliğine ve farklı cinsel davranışların uygun formunun öğretimine, ebeveynlere farklı öğretim yöntemlerinin kullanımı kazandırılarak uygun mastürbasyon yapma becerisinin öğretimindeki etkililiğinin farklılaşıp farklılaşmadığına, yanlışsız öğretim yöntemlerinden olan eşzamanlı ipucuyla öğretim farklı bir öğretim yöntemi ile karşılaştırılarak verimliliklerine bakılabilir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Aile Eğitimi, Cinsel Eğitim, Çoklu Yoklama Modeli, Eşzamanlı İpucuyla Öğretim, Zincir Beceri Öğretimi, Tek Denekli Araştırmalar, Zihinsel Engelli Birey
Özet (Çeviri)
General purpose of this research is determining the efficiency of the simultaneous prompting on gaining appropriate masturbation ability to teenagers that have mental deficiency via their families (mother-father). The research is composed of two steps, initially the qualification of using simultaneous prompting on skill education has been taught to families, whether they are able to generalize such method to another skill?s education process has been evaluated and if it is maintained after the application ended has been monitored. On that step, to gain the parents how to use simultaneous prompting education method, the skill of spreading soft nutrient to bread has been studied. Parents have studied on powder-drink preparation skill with their children in order to generalize simultaneous prompting method in the skill education that has been taught them previously. As for the second step, whether the presentation of appropriate masturbating skill with simultaneous prompting education skill by parents is effective has been investigated. The education process on that step has been realized by parents without the accompaniment of a researcher. Multiple probe design is used in the research which is one of the single subject research designs. The data has been analysed graphically. The subjects of the research are 4 adolescents and 4 families who study at Çağdaş Eğitim Practice School and vVocational Training Centre (Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitimi Merkezi). In the light of findings of the research; each of four family members have learnt reliably using simultaneous prompting method, the families have continued to use after 1, 2 and 3 simultaneous prompting education has finished, they can generalise the skill other than the thought in the education, the simultaneous prompting is important for gaining the masturbation skill is efficient that presented, the subjects continued masturbation skill 1, 2, 3 and 4 weeks after the education, masturbation skill that the subjects have gained via simultaneous prompting is efficient to generalise on their bodies. After completing the research Likert Type ?Social Validity Form? has been applied to each family member of the subjects. Families presented positive view for all questions. When the results of the Social Validity form have been examined it is seen that the social validity of the research is high. For the research that will be planned in the future, it can be seen that the usability of the other faultless teaching methods by the families and teaching suitable forms of different sexual behaviours, if the efficiency of teaching masturbation skill by gaining different teaching methods to the families is differentiable or not, comparison between the simultaneous prompting and another method which are one of the faultless teaching methods. KEYWORDS: Chained Skill Education, Individual with the Mental Retardation, Family Education, Sexual Education, Simultaneous Prompting, Single Subject Research, Multiple Probe Design