Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılması sonrasında Türkiye'nin Orta Asya'daki beklentileri ve bu beklentilerin karşılanamama sebepleri
Turkey's expectations in Central Asia after the dissolution of Soviet Union in 1991 and the reasons for failure of these expectations
  1. Tez No: 336377
  2. Yazar: ÖZGÜR ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sovyetler Birliği?nin dağılmasından sonra Türkiye?nin bağımsızlığını yeni kazanmış olan Orta Asya devletlerinden beklentilerinin örnek olay incelemesi yöntemi ile ele alındığı bu çalışmada; ?Türkiye?nin, Sovyetler Birliği?nin 1991 yılında dağılmasından sonra Orta Asya?da bağımsızlıklarını ilan eden devletlerinden beklentileri nelerdi?, bu beklentiler neden oluşmuştu?, bu beklentiler ne oranda karşılanabildi?? sorularının cevapları araştırılmıştır. Çalışmada Türkiye ile Orta Asya devletleri arasındaki tarihsel bağlar ile ?pan-Türkizm? ve ?pan-İslamizm? gibi ideolojilerin Türkiye?nin bölge ülkelerine yönelik büyük beklentilerini beslediği, ancak Orta Asya devletlerindeki Sovyet mirası, radikal terörizmden kaynaklanan güvenlik ihtiyaçları ve dış güçlerin bölgeye olan ilgilerinin Türkiye?nin bölgeye yönelik beklentilerini önemli oranda kısıtladığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Orta Asya 2. Pan-Türkizm 3. Pan-İslamizm 4. İdeoloji 5. Sovyet mirası 6. Radikal terörizm
Özet (Çeviri)
During this study, in which Turkey?s expectations from the Central Asian states, which gained their independence after the fall of Soviet Union in 1991, are examined via case study method, answers to the questions of ?What were the expectations of Turkey from the Central Asian states, which gained their independence after the fall of Soviet Union?, why did these expectations form?, in what degree these expectations were fulfilled?? are searched. It is concluded that historical ties along with ideologies such as ?pan-Turkism? and ?pan-Islamism? nourished the expectations of Turkey from the Central Asian states, while on the other hand Soviet legacy at the Central Asian states, Central Asian states? security needs stemming from radical terrorism and the interests of the external powers to the region seriously restricted Turkish expectations. Key Words 1. Central Asia 2. Pan-Turkism 3. Pan-Islamism 4. Ideology 5. Soviet legacy 6. Radical terrorism