Preeklampsi (PE)/Intrauterin gelişme geriliği öngörüsünde (IUGG), erken dönem uterin arter doppler bulguları
The prediction of uterine artery findings in preeclampsiaand intrauterine growth restriction at early weeks of gestation
  1. Tez No: 336409
  2. Yazar: BURCU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AmaçPreeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği ön görüsünde, erken dönem uterin arter Doppler bulgularının yeri ve öneminin ortaya konulması.Materyal MetodProspektif, kontrollü bir çalışma olarak, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Perinatoloji Bilim Dalı'na ilk trimesterde, 11- 14. gebelik haftasında rutin antenatal takip için başvuran 300 gebe üzerinde, uterin arter ve spiral arter Doppler bulguları ve akım formları, bulunan değerlerin gebelik haftası ile korelasyonu incelendi.BulgularÇalışmamızda, uterin arter ortalama PI ölçümlerinin, kontrol grubu, preeklampsi (tümü) ve IUGG gruplarına göre farklılık gösterdiği ve preeklampsi (tümü) grubunun bu ölçüme ilişkin ortalamasının, kontrol grubunun bu ölçüme ilişkin ortalamasından daha yüksek olduğu sonucuna ulaştık.Spiral arterlerin, RI değerini 11-14 gebelik haftasında tüm olgularda değerlendirdik ve spiral arter RI ölçümlerinin, hiçbir grupta gebelik haftasına göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde farklılık göstermediğini bulduk.Marginal spiral arterlerin santral yerleşimli spiral arterlerden daha geç olarak trofoblastik invazyona maruz kaldığını gördük. Marginal spiral arter ortalama RI değerinin, preeklampsi ve IUGG olan hasta grubunda, kontrol grubuna göre daha yüksek bir değer olduğunu saptadık.İlk trimesterde, uterin arterlerde diastolik çentik varlığının, ilerleyen haftalarda gelişen ağır preeklampsi ve IUGG ile ilişkili olduğunu gösterdik.SONUÇİlk trimesterde uterin ve spiral arter Doppler çalışmalarının preeklampsi ve IUGG ön görüsünde yeri olduğunu ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The Prediction of Uterine Artery Doppler Findings in Preeclampsia and Intrauterine Growth Restriction at Early Weeks of GestationObjective: We aimed to determine whether Doppler measurements obtained from the uterine and spiral arteries in early singleton pregnancy corralate with the subsequent development of preeclampsia and IUGR.Methods: In this study 300 normal singleton pregnancies were assessed by color and pulsed Doppler during 11-14 weeks of gestation. Flow velocity waveforms, the pulsatility index of the bilateral uterine arteries and resistance index of the central and marginal spiral artery were obtained. The presence or absence of an early diastolic notch was also noted.Results: Satisfactory flow velocity waveforms were obteined from both uterine arteries ans spiral arteries in 300 pregnancies examined and complete outcome information was obtained for these women. The pregnancy complicated by preeclampsia in 20 cases and by fetal growth restriction in 5 cases. The uterin artery mean pulsatility index values and marginal spiral arteries mean resistance index values were both significantly higher in the pregnancies complicated by preeclampsia and IUGR (p=0,0030,05). Bilateral diastolic notch in uterin arteries was also significant in control group and pregnancy complicated by preeclampsia and IUGR (?2=21,631; p=0,001