Behçet hastalığında venöz klodikasyon
Venous claudication in Behçet's disease
- Tez No: 336435
- Danışmanlar: PROF. EMİRE SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş: Daha önce, Behçet hastalarında iskemik kalp hastalığı sıklığını artmamış bulmuştuk. Buna rağmen intermittan klodikasyon özellikle alt ekstremite venöz trombozu (AEVT) olanlarda anlamlı derece artmıştı. Bu şikayetin venöz klodikasyon olabileceğini düşünmüştük.AmaçBu çalışmamızda yine anketle klodikasyon sıklığına baktık; yürüme kapasitesini objektif biçimde değerlendirdik.MetodÇalışmamıza hepsi erkek 59 AEVT olan ve 40 hiç damar tutulumu olmayan Behçet hastası ile 56 sağlıklı kontrol çalışmaya katıldı. Periferik arter hastalığı olanlar çalışmadan dışlandı. Hastalara önce, intermitan klodikasyon için Rose soru formu uygulandı, sonra yürüme bandında saatte 3.5 km hızla, % 10 eğimde 10 dakika boyunca yürütüldü. Test sırasında hastaların ilk baldır ağrısı hissettikleri mesafe ve durmak zorunda kaldıkları mesafe kaydedildi. Ayrıca herhangi bir periferik arter yetmezlik bulgusunu göstermek amacıyla testten önce testten hemen sonra ayak bileği kol basıncı indeksleri (ABKİ) ölçüldü.SonuçlarTest öncesi ve sonrası ABKİ ölçümleri gruplar arasında benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and objectives: We had shown that intermittent claudication was significantly more common among BS patients and had proposed that this was a ?venous claudication? rather than due to ischemic disease since this was specifically more common among males with VT. With this study we reassessed the presence of claudication by a questionnaire survey and prospectively by a treadmill exercise.Patients and Methods:We studied 59 BS patients with lower extremity venous thrombosis (LEVT), 40 without venous disease and 56 healthy controls. Those with peripheral arterial disease were excluded. Intermittent claudication was assessed initially by Rose questionnaire. After this, patients were asked to walk in the treadmill at a speed of 3.5 km/h and 10% inclination for 10 minutes. Patients who first experienced symptoms consistent with venous claudication but still able to walk and those who had to give up the treadmill were noted. Ankle brachial pressure indices (ABPIs) were also measured.Results:Pre and post-exercise ABPIs were similar.