MR eşliğinde vakum yardımıyla meme biyopsisi
MR guided vacuum assisted breast biopsy
  1. Tez No: 336436
  2. Yazar: ABDULKADİR EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Meme kanseri Avrupa da ve Türkiye' de kadınlarda rastlanılan en sık kanserdir. Meme kanserli hastaların % 5-10 ` unda genetik yatkınlık mevcuttur. Herediter risk meme kanseri gelişmesinde önemli bir bireysel faktördür. Bu tür riskli hastalarda erken tanı da genetik testler ve görüntüleme yöntemleri yapılmaktadır. Herediter yatkınlığı olan ve olmayan hastalarda non palpable, sadece MR da izlenen şüpheli lezyonların erken tanısı teşhis ve tedavinin planlanmasında önemlidir. Lezyonların histopatolojik karakterizasyonunda cerrahi eksizyonel biyopsiler ve MR eşliğinde vakum yardımıyla biyopsi işlemi kullanılmaktadır. Bu yöntem cerrahi eksizyonel biyopsiye göre hem daha az invaziv hem de hasta konforu açısından daha iyi bir yöntemdir. Bu çalışmadaki temel amacımız risk faktörlerine sahip non palpable, sadece MR da görülebilen şüpheli lezyonları olan hastalarda vakum biyopsinin etkinliğinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In Europe and Turkey breast cancer is the most most common malignancy in females. % 5-10 of the patients with breast cancer have genetic disposition. For women with an increased hereditary risk of breast cancer is the individual risk of developing breast cancer. In the patients with individual risks, genetic tests and imaging technics are doing for early diagnosis. In the patients with hereditary risk factors and no hereditary risk factors, diagnosis of the non palpable only MR visible suspicious lesions, is very important for early diagnosis and treatment planning. Surgical excision biopsy and mr guided vacuum assisted biopsy are using for histopathological characterization of lessions. MR guided vacuum assisted biopsy is more comfortable and minimally invasive technic then the surgical excisional biopsy. The primary aim of this study to determine, accuracy of the MR guided vacuum assisted biopsy in the patients with risk factors and who have non palpable only MR visible breast lessions.