Düzlemsel çubukların taşıma ve rijitlik matrisi metodu ile statik ve dinamik analizi
Static and dynamic analysis of planar rods by the transfer and stiffness matrix methods
  1. Tez No: 408950
  2. Yazar: NURULLAH KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK FIRAT ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, daire eksenli çubukların statik ve dinamik analizleri teorik olarak incelenmiştir. Tabii burulmuş ve eğilmiş uzaysal çubukları idare eden denklemler Timoshenko çubuk teorisi kullanarak elde edilmiş ve daire eksenli çubuklar için tekrar yazılmıştır. Formülasyonda, eksenel ve kayma deformasyonu etkileri göz önüne alınmıştır. Çubuk malzemesi homojen, lineer elastik ve izotropik kabul edilmiştir. Skaler formdaki birinci mertebe adi diferansiyel denklemler, taşıma ve rijitlik matrisi yöntemi yardımı ile çözülmüştür. Düzleminde ve düzlemine dik yüklü daire eksenli çubukların statik ve dinamik analizleri ayrı ayrı olarak incelenmiş ve genel amaçlı MATHEMATICA dilinde bilgisayar programı hazırlanmıştır. Doğru eksenli çubuğa ait tutarlı kütle matrisi kullanılarak daire eksenli çubukların kütle matrisi oluşturulmuştur. Özdeğer problemi çözülerek serbest titreşim frekansları elde edilmiştir. Daire eksenli çubukların statik ve serbest titreşim analizleri için literatürdeki örnekler ele alınmıştır. Elde edilen sonuçların, ANSYS ve literatürdeki mevcut sonuçlar ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, static and dynamic analysis of circular rods is investigated theoretically. The governing equations, for naturally twisted and curved spatial rods, obtained using Timoshenko beam theory and rewritten for circular rods. Effects of the axial and shear deformations are considered in the formulations. The material of the rod is assumed to be homogeneous, linear elastic and isotropic. Ordinary differential equations in scalar form are solved by using transfer matrix and stiffness matrix method. Static and dynamic analysis of circular rods which are loaded in-plane and out-of-plane is separately investigated and general purpose computer programs are prepared by using the computer algebra system MATHEMATICA. The mass matrix of circular rods is created by using straight rod of consistent mass matrix. The free vibration frequencies are obtained by solving eigenvalue problem. Examples in the literature are handled For static and free vibration analysis of circular rods. The results obtained are found to be in good agreement with those available results in the literature and ANSYS.