Enver Paşa 1918-1922
Enver Pasha 1918-1922
- Tez No: 336480
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Türk tarihinin en önemli simalarından birisi olan Enver Paşa'nın hayatı iniş ve çıkışlarla dolu olduğunu söylersek galiba yanılmıyoruz. Şüphesiz ki, bazı tarihçilerin kahraman bildikleri, kimilerine göre de Osmanlı Devleti?nin sonunu hazırlayan vatan haini ve karşı devrimci (irticacı ve kışkırtmacı), olarak nitelendirilen ?Enver Paşa? yakın dönem Osmanlı Devleti ve Türk Dünyası hatta Dünya tarihinin en tartışılmalı konularını teşkil ettiğini söyleyebiliriz. O günlerde ve günümüzde bile üzerinde araştırma yapan yazarların çoğu Enver Paşa konusunda politik yaklaşım sergilediklerinden dolayı, eksi veya artı bazı doğruları görmekten maalesef uzak kaldığını görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti?nde iktidarlar el değiştirdikçe Osmanlının son dönemine dair ilişkiler ve yorum üslupları da değişkenliklerle dolu olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte biz, tezimizin konusu olan Enver Paşa?nın 1918 - 1922 yıllarında yurt dışında yaptığı faaliyetleri ile birlikte 1918?e kadar olan Osmanlı Devleti?nde üstlendiği hizmetleri hakkında araştırılmıştır. Tezimiz de gizli Bolşevik belgeleri kullanıldığından Türk Tarih birikimine katkı sağlayacağını da ummaktayız. Ayrıca tezimizde belgelere dayanarak her hususa objektif bakmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
If we say that the life of Enver Pasha, who was one of the important personalities in the history, was full of ups and downs, it will not be wrong. No doubt, ?Enver Pasha? whom some historians know as a hero, and some describe as a traitor who prepared the end of the Ottoman Empire, and as counter-revolutionary (reactionary and provocateur), constitutes the most controversial topics in the history of near term Ottoman Empire and the Turkic world, even we can say, of the world history. We observe that in those days and even today most of the writers conducting researches on Enver Pasha because of their political approach, unfortunately, were far from seeing some negative and positive truth. We observe that with the change of governments in the Republic of Turkey, the relations with and the methods of interpretation of the last period of the Ottoman Empire are full of variability. Besides, we investigated the activities of Enver Pasha, who is the topic of the thesis, realized during 1918 - 1922 years abroad, and the services undertaken by him in the Ottoman Empire until 1918. We assume that the thesis will contribute to the accumulation of the Turkish History as the Bolshevik secret documents were used. We also tried to be objective in every point by supporting them with documentation.