The impact of porous borders on the security of the Mano River Basin. The case of Sierra Leone
Gözenekli sınırların Mano Nehri Havzası güvenliği üzerindeki etkisi, Sierra Leone örneği
  1. Tez No: 935001
  2. Yazar: RACHAEL MAKİATU OLUWATOSİE KARGBO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU DERSAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Uluslararası hukuk, uluslararası topluluklar, modern çalışmalar ve uluslararası ilişkiler araştırmacılarının hepsi sınır gözenekliliği sorununa yoğunlaşmaktadır. Bunun nedeni, Dünya üzerindeki her ülkenin sınırları içinde bir veya iki ülkeyle sınır paylaşmasıdır. Batı Afrika örneğinde de bu durum değişlik göstermemektedir. Batı Afrika sınırları, geçirgenliğini sürdürmenin ne kadar zor olacağı hesaba katılmadan çizilen sınırlardır. Bu, Avrupa'nın Afrika'yı daha küçük ülkelere bölmesinin, yani balkanlaşmanın bir sonucudur. Avrupalılar, çevredeki uluslar arasındaki etkileşimleri hesaba katmada başarısız olmuşlardır ve Afrika'nın Avrupa tarafından sömürgeleştirilmesinden önceki ortak etnik ve kültürel normları incelemişlerdir. Bu tez, sınır geçirgenliğinin Sierra Leone'nin Mano Nehri Havzası'ndaki ulusal güvenliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çerçevede, bu tez sınır geçirgenliğinin Sierra Leone'nin ulusal güvenliği üzerindeki sonucunu incelemeye odaklanmaktadır. Araştırma bulgularına göre silah ve ihtiyaç maddeleri kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı balıkçılık ve kaçak avcılık, Sierra Leone'nin geçirgen sınırları nedeniyle savunmasız olduğu güvenlik risklerini oluşturmaktadır. Çalışmada bu risklerin kamu düzeni, sağlık güvenliği, ekonomik güvenlik ve devlet refahı üzerinde önemli sosyoekonomik etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
International law, international communities, modern studies, and international relations researchers are all concentrating on the problem of border porosity. This is due to the fact that every country on Earth shares borders with one or two other countries within its borders. When it comes to West Africa, this likewise remains unchanged. West African boundaries are those that were drawn without taking into account how difficult it would be to maintain their permeability. This is the outcome of Europe's division of Africa into smaller countries, known as balkanization. The European failed to take into account the interactions amongst the surrounding nations, examining the common ethnic and cultural norms that predate European colonization of Africa. This thesis studied the effect of border permeability on Sierra Leone's national safety within the Mano River Basin. : In this framework, this thesis focus at examining the consequence of border permeability on Sierra Leone's national security. According to the research findings, smuggling of weapons and necessities, drug trafficking, illicit fishing, and poaching are the main security risks that Sierra Leone is vulnerable to due to its porous borders. Based on the research, it is concluded that these risks have major socioeconomic effects on public order, health security, economic security, and state well-being.